Kanadská firma JD Composites prišla so zaujímavým riešením, ako by sa dali opätovne využiť použité plastové fľaše. Vo svojom závode ich najprv zrecyklovala vyše 612-tisíc.
Po roztavení a po úprave do tvaru prefabrikovaných panelov z nich postavila plážový dom s výhľadom na more. Montovaný príbytok z plastu na pobreží Nového Škótska je dostatočne robustný. Pri testoch odolal rýchlosti vetra 524 kilometrov za hodinu. Inovatívnu budovu postavili mladí architekti zo spoločnosti JD Composites v meste Metaghan ako start-up. Celá stavba z plastového odpadu pozostáva zo 184 prefabrikovaných panelov, ktoré vznikli roztavením recyklovateľných plastových fliaš do malých guľôčok. Cena rozsiahleho plážového komplexu je 339-tisíc eur a jeho rozloha je 185 metrov štvorcových. Podľa konštruktérov je ideálnym riešením pre štvorčlennú rodinu. Budúcim majiteľom ponúka veľkorysý priestor troch izieb, dvoch kúpeľní, obývačky a kuchyne spolu s jedálňou. „Naším cieľom je vyrábať okrem domov aj menšie byty, kancelárie a spacie kasárne,“ prezradil spolumajiteľ spoločnosti Joel German pre internetový portál New Atlas.
Rýchla stavba a vysoká odolnosť
Keďže dom leží na pláži, architekti umiestnili na strechu aj terasu, ktorá poskytuje výhľad na pláž St. Mary v Novom Škótsku. Vďaka skladaciemu mechanizmu prebiehala výstavba domu veľmi rýchlo. Použité plastové prefabrikované panely navyše poskytujú vynikajúcu izoláciu, chránia dom pred vlhkosťou a pred plesňami. Špeciálne panely sú vyrobené z PET, čiže z polyetyléntereftalátu. Je to materiál, ktorý sa bežne používa na výrobu plastových fliaš. Firma JD Composites spolupracovala na vývoji panelov so spoločnosťou Armacell z Ontaria. „Plast prechádza procesom vytláčania, ktorý mu dodáva hustotu v závislosti od jeho sekundárneho použitia. V tomto prípade našiel uplatnenie pre steny do domácnosti,“ objasnil pre New Atlas spolumajiteľ David Saulnier. Plážový dom momentálne slúži na prenájom, ale firma verí, že tento typ stavieb môže nájsť uplatnenie najmä v prímorských oblastiach a na plážach. Dôvodom je jeho enormná odolnosť proti silnému vetru a podľa vynálezcov odolá aj hurikánu. Špeciálne testovanie bolo realizované v inžinierskom zariadení Exova v štáte Ontario. „Panel s rozmermi 2,43 x 2,43 metra sa vystavil rýchlosti vetra 524 kilometrov za hodinu. Pri takomto zaťažení sa odklonil len o šesť milimetrov,“ uzavrel David Saulnier.