Obnoviteľná energia môže nájsť uplatnenie v rôznych priemyselných sférach. Svedčí o tom projekt solárnej a veternej elektrárne s celkovým výkonom 56 MW, ktorý sa nachádza v západnej Austrálii.
Miestne médiá uviedli, že ide o jediný a zároveň o najväčší projekt svojho druhu, ktorý zásobuje čistou energiou ťažbu zlata v bani Agnew. Dômyselne navrhnutý systém tvorí kombinácia solárnych panelov, veterných turbín a batérií, ktoré ukladajú prebytočnú energiu. K už fungujúcej elektrárni, ktorá integrovala solárnu a plynovú energiu, pribudlo ďalších päť veterných turbín, ktoré výrazne zvýšili jej kapacitu. Turbíny sú 110 metrov vysoké a každá z nich obsahuje rotor s priemerom 140 metrov. Hybridná elektráreň z obnoviteľných zdrojov energie Agnew tak zahŕňa výrobu veternej, solárnej, plynovej a naftovej energie a tiež batériové úložisko. Podľa investorov je systém výnimočný tým, že je schopný generovať veternú elektrickú energiu priamo na mieste. „Za priaznivých poveternostných podmienok dokáže projekt s výkonom 56 MW pokryť až 70 percent energetickej spotreby bane. Tešíme sa, že sme boli súčasťou niečoho, čo je symbolom prechodu austrálskeho ťažobného priemyslu na energiu z obnoviteľných zdrojov,“ uviedol generálny riaditeľ James Harman na webovej stránke spoločnosti EDL, ktorá inštaláciu realizovala. Spolupracovala pritom s firmou juwi AG z Nemecka.
Pri budovaní inovatívnej elektrárne stavitelia čelili viacerým logistickým a technickým výzvam v odľahlej časti Austrálie. Nakoniec sa všetko podarilo a výsledný projekt sa skladá zo štyroch kľúčových komponentov. Veterná farma má výkon 18 MW a solárna elektráreň s 10 710 panelmi dokáže vygenerovať 4 MW energie. Baňu na ťažbu zlata, ktorú vlastní Gold Fields, poháňa rozsiahly batériový systém a elektráreň s plynovo- dieselovým motorom, ktorého výkon je 21 MW. Austrálska agentúra pre energiu z obnoviteľných zdrojov (ARENA) poskytla v rámci rozvoja na tento účel viac ako 12 miliónov eur. Práve využívanie obnoviteľných zdrojov energie sa pri ťažbe zlata a železnej rudy môže v budúcnosti ukázať ako kľúčové. Aj keď si zavedenie nových technológií vyžiadalo niekoľkomiliónové investície, majitelia výrazne ušetria na dlhodobých výdavkoch za energiu.
Investície budú pokračovať
Ťažiari zlata z Austrálie sľubujú, že nejde o posledný projekt, ktorým chcú znížiť dopady svojej činnosti na životné prostredie. Majú v pláne realizácie podobných inštalácií aj v iných baniach. „Je to jasné demonštrovanie nášho záväzku, ktorým je zníženie uhlíkovej stopy. Plánujeme pokračovať v implementácii riešení pre obnoviteľné zdroje energie aj naďalej,“ informoval Stuart Mathews, viceprezident spoločnosti Gold Fields, v rozhovore pre pv-magazine.com. Časopis uviedol, že nejde o jediný takýto projekt v Austrálii. Podobné plány má firma Oz Minerals, ktorá sa zaoberá ťažbou medi. Chystá sa vybudovať hybridnú elektráreň, ktorú bude poháňať nielen solárna a veterná energia, ale čiastočne aj naftové agregáty. Po úspešnej realizácii by zariadenia dokázali pokryť 70 percent celkovej spotreby elektrickej energie v bani a v neďalekej spracovateľskej továrni.