Slovensko má dlhodobý problém s odpadom, ktorý sa na našom území vyprodukuje. V rámci celej Európskej únie patríme medzi krajiny s najvyššou mierou skládkovania, pričom len zlomok odpadu recyklujeme.
Aj z toho dôvodu skončí na skládke každý rok viac ako jeden milión ton smetí. Tento fakt má aspoň čiastočne zmeniť nový zákon o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek, od ktorého si ministerstvo životného prostredia veľa sľubuje. Odborníci však upozorňujú, že na splnenie európskych cieľov musíme zaviesť viacero komplexných opatrení. Na našom území sa prevádzkuje 90 skládok odpadu, na ktorých končí väčšina smetí, ktoré sa u nás vyprodukujú. Podľa údajov envirorezortu uvedieme každoročne na trh jednu miliardu PET fliaš a 350 miliónov plechoviek. Z toho 400 miliónov fliaš buď putuje na skládky, alebo skončia pohodené v prírode. Vyriešiť to má zákon, ktorý počíta s výškou zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku. So zákonom nesúhlasia desiatky predajní, ktorým kvôli jeho zavedeniu stúpnu prevádzkové náklady. Podľa výpočtov analytikov bude systém zálohovania každoročne generovať stratu vo výške približne 4 milióny eur. Táto suma sa premietne vo zvýšených cenách za recyklačné poplatky.
Aj niektorí odborníci z odvetvia odpadového hospodárstva upozorňujú, že zákon nemusí splniť očakávania. „Na skládkach končí ročne až 87 percent zo zmesového komunálneho odpadu. Zavedenie zálohovania PET fliaš povedie k nárastu triedeného zberu len o 0,45 percenta. Preto treba zaviesť aj ďalšie opatrenia,“ informoval Green Magazine Peter Krasnec, ktorý je jedným z autorov odbornej štúdie. Na analýze s názvom Ako efektívne plniť environmentálne ciele v podmienkach Slovenskej republiky sa okrem Krasneca podieľal aj riaditeľ komoditného oddelenia spoločnosti ENVI-PAK Roman Vandák. Odborníci upozornili, že keď chceme splniť všetky ciele stanovené Európskou úniou v oblasti nakladania s odpadmi, musíme v dlhodobom horizonte prijať akčný plán odpadového hospodárstva a ďalšie opatrenia.
Skutočné náklady na zavedenie systému
Investičné náklady na zavedenie zákona o zálohovaní PET fliaš a plechoviek do praxe odhadujú obchodníci na 100 miliónov eur. Podľa analýzy Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) to bude niečo vyše 80 miliónov eur. Nákup, inštalácia a servis strojov bude stáť takmer 62 miliónov eur. Zriadenie centrálneho a zúčtovacieho centra si vyžiada ďalších 14,85 milióna eur. Zvyšok budú predstavovať investície do prestavby predajní a do zabezpečenia EAN kódov.
Minister životného prostredia László Sólymos je presvedčený o tom, že zálohovanie plastových fliaš a plechoviek bude úspešné. Z prieskumu, ktorý si dal vypracovať supermarket so stavebným a záhradným tovarom, vyplýva, že Slováci najviac triedia plast, papier a sklo. „Cítime spoločenskú zodpovednosť za životné prostredie, a preto sme si nechali vypracovať prieskum o triedení odpadu. Jeho výsledky sú potešujúce, podľa neho triedi odpad vyše 92 percent opýtaných Slovákov,“ informoval marketingový riaditeľ spoločnosti Hornbach David Kolář. Obyvatelia, ktorí priznali, že odpad neseparujú, uviedli ako dôvod nedostatok smetných nádob.