facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Začalo sa najväčšie čistenie oceánov v histórii



V oceánoch plánajú milióny ton plastového odpadu. Vedci sa rozhodli vyčistiť od plastov Tichý oceán, pomocou novej technológie The Ocean Cleanup chcú z vody vyloviť až 80 tisíc ton plastov. 


Skratka GPGP označuje Great Pacific Garbage Patch, čo v preklade znamená Veľká tichomorská odpadová škvrna. Jej rozloha je 1,6 milióna kilometrov štvorcových. Nachádza sa v Tichom oceáne, medzi Havajom a Kaliforniou. Plocha plastového ostrova ktorý pláva na mori je väčšia ako rozloha štátov Nemecka, Francúzska a Španielska dohromady. Dosahuje dokonca dvakrát takú veľkosť ako americký Texas. Jeho existenciu zapríčinili ľudia svojou činnosťou. Veď podľa odhadov skončí kvôli nezodpovednému konaniu ľudí každoročne v morských vodách až 8 miliónov ton plastov. Dobrou správou je, že sa konečne začalo s jeho odstraňovaním. "S radosťou oznamujeme, že systém dosiahol svoj cieľ a bol uvedený do prevádzky. Čistenie sa oficiálne začalo," napísali vedci na stránke theoceancleanup.com.   

plasty, oceány, The Ocean Cleanup, vynálezca

Odpad z mora začali ťažiť

Po dlhých a náročných testoch priviezli lode k Veľkej tichomorskej odpadovej škvrnej systém The Ocean Cleanup ktorý má moria zbaviť nehromadeného plastu. S pozoruhodným nápadom prišiel holandský inovátor Boyan Slate, ktorý má len 24 rokov. Princíp systému spočíva v tom že bude pracovať so 600 metrov dlhou bariérou, ktorá je schopná zachytiť až 5 ton plastového odpadu každý mesiac. Získaný odpad sa má potom na pevnine zrecyklovať. Podľa odhadov by sa takýmto spôsobom mohlo do piatich rokov podariť z Great Pacific Garbage Patch vyťažiť približne polovicu plastového odpadu. Ak pôjde všetko podľa plánov, do roku 2040 by sa Veľká tichomorská odpadová škvrna mohla zmenšiť až o 90 percent oproti pôvodnej veľkosti. Celkové náklady na testovaciu prevádzku by nemali presiahnuť sumu 21 miliónov eur.

plasty, oceány, The Ocean Cleanup, vynálezca

Najväčšie smetisko v oceáne

Odborníci o plávajúcom ostrove plnom smetí vedeli, pri posledných skúmaniach ich prekvapila jeho neustále sa zväčšujúca rozloha. Jeho skutočnú veľkosť dokázali zmapovať až pomocou 30 lodí a dvoch lietadiel. Jednoducho ide o gigantické a obrovské oceánske smetisko, kde sa združuje nepredstaviteľné množstvo plastových fliaš, igelitiek, vreciek, častí z rybárskych sietí a rôznych iných mikročastíc z plastov. „Hovoríme približne o 80-tisíc tonách plávajúceho plastového odpadu v mori,“ šokoval svet svojím vyhlásením oceánograf Laurent Lebreton, ktorý je jedným z hlavných autorov štúdie financovanej nadáciou Ocean Cleanup Foundation. Jej závery boli publikované v renomovanom časopise Scientific Reports. Odborníci priznali, že pôvodné predpoklady o množstve odpadu vo Veľkej tichomorskej odpadkovej škvrne boli šesťkrát menšie ako v skutočnosti sú. Veľkú tichomorskú odpadovú škvrnu môže podľa výpočtov tvoriť až 1,8 bilióna kusov rôzneho plastového odpadu a jej veľkosť je 1,6 milióna kilometrov štvorcových.



Zdroje : Green Magazine, The Ocean Cleanup
Publikované : 27.10.2018    Autor: Ing. Kamil Uličný
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk