facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Z odpadu vyrobia palivo pre lietadlá



Nápadov, ako aspoň čiastočne zbaviť svet vyprodukovaného odpadu, už bolo mnoho a viaceré z nich našli uplatnenie v praxi. S ambicióznym plánom prišla aj firma Altalto Immingham Limited.


Verejnosti predstavila spracovateľský závod, ktorý by dokázal zhodnocovať vyprodukovaný komunálny odpad a vytvoriť z neho biopalivo, ktoré by našlo využitie v nákladnej a v leteckej doprave. Takmer dvadsať rokov vývoja a zavádzania nových technológií prinieslo očakávané výsledky. Výskumníkom zo spoločnosti Altalto sa podarilo vyrobiť špeciálny reaktor na syntézu uhľovodíkov, ktorý nazvali Fischer-Tropsch. Ten má už za sebou viac ako 5-tisíc hodín komerčnej prevádzky v plnom rozsahu. Patentované zariadenie dokáže spracovať drevný aj komunálny odpad z domácností a pomocou chemických procesov z neho vytvorí biopalivo. „Dokážeme znížiť environmentálnu stopu leteckej a nákladnej dopravy prostredníctvom udržateľných palív. Chceme tým prispieť k vytvoreniu lepšej budúcnosti,“ informuje webová stránka Velocys.com, ktorá je dcérskou spoločnosťou Altalto Immingham Limited. Zástupcovia firmy tvrdia, že po zhodnotení odpadu skončia na skládke len tri percentá z jeho pôvodného množstva. Zvyšok sa buď spracuje, alebo sa dokáže recyklovať. Reaktor Fischer-Tropsch je schopný eliminovať až 70 percent emisií vyprodukovaných z každej jednej tony odpadu. „Naša technológia dokáže výrazne obmedziť emisie v leteckom priemysle a vďaka nej budeme žiť v dekarbonizovanom svete už v polovici tohto storočia. Navyše sa aspoň čiastočne vyrieši problém s plytvaním potravinami,“ reagoval pre oficiálnu stránku firmy Velocys jej generálny riaditeľ Henrik Wareborn.

odpad, palivo, smeti, vynález

Výrazné zníženie emisií

Nové spracovateľské centrum odpadu by malo vzniknúť vo východnej časti Anglicka a po spustení zamestná viac ako 130 ľudí. Odpad, ktorý príde do spracovateľského centra zo skládok, sa najprv vytriedi. Následne sa zahreje na vysokú teplotu, aby sa rozložil a aby vznikol syntézny plyn. Po jeho vyčistení sa v procese výroby biopalív ďalej využije patentovaná technológia Fischer- Tropsch. Odborníci odhadujú, že náklady na výstavbu komplexu dosiahnu stovky miliónov eur, no jeho pozitívny vplyv na životné prostredie bude neoceniteľný. Odhady hovoria o tom, že miera zníženia emisií skleníkových plynov počas každého roku činnosti závodu bude predstavovať ekvivalent 40-tisíc áut s benzínovým motorom. S výstavbou spracovateľského centra by sa malo začať o dva roky a výroba paliva bude spustená do roku 2024. Ako prvé prejavili záujem o biopalivo spoločnosti Shell a British Airways. „Palivá z obnoviteľných zdrojov výrazne prispievajú k redukcii uhlíkových emisií. S ich využitím bude jednoduchšie splniť smernice pre obmedzenie emisií o 50 percent do roku 2050,“ reagoval generálny riaditeľ British Airways Alex Cruz pre internetový portál Waste Management World. Závod má nielen pomôcť minimalizovať množstvo vyprodukovaného odpadu vo Veľkej Británii, ale má prispieť aj k jej väčšej sebestačnosti. Spojené kráľovstvo totiž dováža viac ako 70 percent palív zo zahraničia. Po spustení prevádzky sa preto krajina môže stať celosvetovým lídrom v produkcii pohonných hmôt  z obnoviteľných zdrojov.



Zdroje : foto - Pexels
Publikované : 11.3.2020    Autor: Martin Benka
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk