facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

WHO: Zlý vzduch dýcha 92 % populácie



Deväť z desiatich ľudí na svete žije na miestach, kde znečistenie ovzdušia prekračuje limity. Vyplýva to zo správy Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, podľa ktorej až 92 percent svetovej populácie žije v prostredí so znečisteným vzduchom.


Najviac je ovzdušie znečistené v Číne, Indii a juhovýchodnej Ázií. Problémy však majú aj veľké európske mestá. V posledných rokoch došlo k nárastu znečistenia ovzdušia o osem percent. Svetová zdravotnícka organizácia pritom porovnávala údaje v 3 000 mestách sveta. Podľa riaditeľky odboru verejného zdravia vo WHO Maríe Neirovej je nutná vekmi rýchla reakcia, keďže pre zdravotníctvo ide o mimoriadnu situáciu. Na Slovensku sa miera znečistenia ovzdušia pohybuje od 16 do 25 mikrogramov emisií na meter kubický. Kritická hranica je podľa WHO už 10 mikrogramov. Tento limit však z krajín EÚ spĺňajú len Fínsko, Švédsko, Estónsko, Portugalsko a Španielsko. Podľa údajov WHO dosiahla v roku 2013 v Bratislave úroveň znečistenia vzduchu priemerne 18 mikrogramov na meter kubický.

špinavý vzduch, znečistenie, WHO, World Healty Organozation, Svetová zdravotnícka organizácia, nečistoty

V Košiciach v tom istom roku 19, v Prešove 23, v Banskej Bystrici 17, v Žiline 25, v Nitre 18, v Trnave 20 a najviac vo Veľkej Ide, kde namerali až 25 mikrogramov emisií na meter kubický. Vo všeobecnosti bojuje s veľkým zamorením ovzdušia najmä sever Slovenska, pričom časť znečistenia k nám prichádza z Poľska a z Ostravy. Najhoršia situácia s kvalitou ovzdušia je v Indii, kde nájdeme až 16 z 30 najviac znečistených miest sveta. Najviac znečistené mesto je nigérijská Onitsha. WHO vidí možnosť v zlepšení celosvetovej situácie len pri radikálnej zmene dopravných systémov či zmenách pri nakladaní s pevným odpadom. Svetová zdravotnícka organizácia je predovšetkým za používanie tzv. čistých palív v domácnostiach, používanie obnoviteľných energií a znižovanie emisií v priemysle.



Zdroje : WHO
Publikované : 24.2.2018    Autor: Ing. Ivan Werner
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk