Vedcom má v boji proti znečisteniu oceánov pomôcť nový podmorský dron. Vynález s názvom Draper dokáže detekovať neviditeľné mikroplasty v rôznych hĺbkach.
Okrem toho, že zistí ich zloženie, umožňuje v reálnom čase určiť miesto, na ktorom sa nachádzajú. Koncept tohto zariadenia sa dostal medzi stovku najlepších vynálezov v rebríčku 2019 TIME Inventions. Deväť metrov pod morskou hladinou sa nachádza väčšina mikroplastov, ktoré znečisťujú moria a oceány. Upozornil na to portál intelligentliving.co. Práve tieto miniatúrne čiastočky, ktoré sú menšie ako 5 milimetrov, predstavujú veľkú hrozbu pre celý potravinový reťazec. Odhaliť ich má nový podmorský dron. Vynález predstavila nezisková spoločnosť Draper v spolupráci s dizajnérskym štúdiom Sprout a s Agentúrou na ochranu životného prostredia (EPA). „Autonómne podvodné vozidlo (AUV) detekujúce mikroplasty je prvé svojho druhu. Mikroplasty, ktoré dokáže preskúmať, sú veľké ako planktón a majú vplyv na potravinový reťazec aj na zdravie našej planéty,“ vysvetlila riaditeľka sekcie Strategických technických príležitostí spoločnosti Draper Sheila Hemami pre portál intelligentliving.co. Špeciálny prístroj bol vyvinutý tak, aby pomohol v boji proti znečisteným oceánom, moriam a riekam.
Rozpozná zloženie plastov
Práve preto, že vedci objavili mikroplasty nielen vo vode, ale aj v potrave, sa vývojárska spoločnosť zamerala na ich skúmanie. O malých plávajúcich čiastočkách totiž neexistuje dostatok údajov. Bežné metódy zhromažďovania informácií sú namáhavé, časovo náročné a finančne nákladné. Tým, že mikroplasty vstupujú do celého potravinového reťazca, môžu predstavovať potenciálnu hrozbu pre ľudské zdravie. „Koncentrácie toxínov, ako sú PCB, DDT, spomaľovače horenia či bioxíny, ktoré mikroplasty absorbujú, sú výrazne vyššie ako tie, ktoré sa nachádzajú v okolitej vode,“ uvádza spoločnosť Draper v prezentačných materiáloch. Senzor AUV je určený na priebežný zber a na analýzu údajov. Zariadenie má výskumníkom pomôcť zmapovať globálnu distribúciu mikroplastov vo svetových oceánoch. Draper bol totiž navrhnutý tak, aby dokázal rýchlo počítať, určovať materiálové zloženie mikroplastických častíc a merať ich veľkosť v reálnom čase.
Autonómny pomocník nasáva do prednej časti dronu vysokú koncentráciu mikroplastov. Prebytočná voda sa vyplavuje zo zadnej časti prístroja naspäť do mora. Na oboch stranách sú umiestnené dva senzory priblíženia, ktoré komunikujú s anténou GPS, a pomáhajú mu pohybovať sa. Poháňajú ho dva ovládače na oboch stranách, riadenie zabezpečujú zadné kormidlá. „Vo veľkom vonkajšom krúžku sú umiestnené batérie, riadiaca jednotka a indukčná nabíjačka. Otvorený podvozok umožňuje ľahké nasadenie a tiež vytiahnutie. Batéria je nízkoenergetická a sebestačná. Navyše sa dokáže spárovať s nabíjacou bójkou s vlastným dokovaním,“ objasnili fungovanie špeciálneho zariadenia dizajnéri zo štúdia Sprout na stránke sprout.cc.
Tento vynález môže v budúcnosti zohrať kľúčovú úlohu v skúmaní oceánov. Vďaka tomu, že dokáže merať mikroplasty v reálnom čase, môže vedcom pomôcť pochopiť, ako tieto malé častice ovplyvňujú zvieratá, ľudí aj životné prostredie. Jeho uvedenie do prevádzky ocenila organizácia s názvom Rada pre obranu prírodných zdrojov, ktorá vo svojom stanovisku pre portál intelligentliving.co uviedla: „Vývoj mikroplastického senzora môže dramaticky urýchliť vedu. Globálna výroba plastov exponenciálne rastie, preto potrebujeme takýto druh inovácie.“