STRABAG – jedna z najvýraznejších európskych stavebných značiek – pôsobí na Slovensku už 30 rokov. Jej dcérska spoločnosť STRABAG s.r.o. sa stala kľúčovým hráčom na našom trhu v oblasti dopravného staviteľstva.
Za tri dekády realizovala mnohé z najväčších projektov tuzemskej dopravnej infraštruktúry a získala silné postavenie aj ako výrobca asfaltových a betónových zmesí. „Práve pre náš rozsah činností a objem výkonov je plánovanie výrobno- stavebného reťazca s ohľadom na životné prostredie mimoriadne dôležité,“ hovorí Radoslav Zajac, špecialista pre manažérske systémy v spoločnosti STRABAG. Výstavba, spolu s pridruženými výrobnými činnosťami, má už zo svojej podstaty intenzívny vplyv na životné prostredie – rozsiahle zemné práce narúšajú pôvodný terén. Výroba asfaltových zmesí produkuje emisie CO2 do ovzdušia a realizácia veľkých dopravných stavieb je zásahom do existujúcich biotopov. „Sme však presvedčení, že aj tieto práce je možné robiť bez devastačných dopadov na prírodu,“ dodáva Zajac.
STRABAG preto popri dôslednom dodržiavaní právnych požiadaviek prijíma tiež vlastné opatrenia nad rámec platnej legislatívy. Základom environmentálnej politiky spoločnosti sú manažérske systémy ISO 14001 a EMAS, primárne zamerané na využitie moderných technológií s nižšou environmentálnou stopou, na znižovanie spotreby prírodných zdrojov, energií a surovín, na obmedzenie tvorby odpadov a opätovné zhodnotenie materiálov. Do európskej Schémy pre environmentálne manažérstvo a audit (EMAS) sa STRABAG pripojil ako jedna z prvých stavebných spoločností na Slovensku v roku 2018 a na prestížnom podujatí EMAS Awards 2019 získal čestné ocenenie v kategórii veľkých súkromných organizácií. „Výsledkom vysokých požiadaviek schémy EMAS je okrem iného aj celistvejší náhľad na environmentálne správanie našej spoločnosti – od výroby asfaltových zmesí v obaľovniach cez energetickú efektívnosť budov, v ktorých sídlime, podporu environmentálneho vzdelávania našich pracovníkov až po zvýšenú transparentnosť v oblasti ochrany životného prostredia,“ objasňuje špecialista manažérskych systémov Radoslav Zajac.
Záleží im na ochrane prírody
V roku 2021 je pre STRABAG jednou z kľúčových aktivít s environmentálnym rozmerom modernizácia obaľovne bitúmenových zmesí v Kalinove. Pôvodná technológia Teltomat V už nespĺňala súčasné environmentálne a kapacitné požiadavky. Bez jej náhrady by obaľovňa nedokázala adekvátne reagovať na zvýšenie stavebnej aktivity spojenej s výstavbou rýchlostnej cesty R2 a ďalšími investičnými projektmi v regióne. Nová výrobňa Ammann UniBatch s uzatvoreným výrobným cyklom, odprašovacím zariadením s filtračnými taškami a so zvýšeným komínom bude plne automatická. Najdôležitejšia ekologická zmena technológie spočíva v nahradení vykurovacieho oleja pri ohreve asfaltu za ohrev elektrinou, čo znamená dramatické zníženie tvorby emisií a zlepšenie energetickej efektívnosti.
Vzhľadom na to, že z pozície stavebnej spoločnosti nie je možné zásadným spôsobom ovplyvniť množstvo vyprodukovaných odpadov – ktoré zväčša závisí od druhu stavby – STRABAG sa zameriava najmä na spôsoby, ako s nimi ďalej naložiť. „Našou snahou je podporovať kolobeh asfaltu medzi vyfrézovaním, recykláciou a opätovnou pokládkou. Dnes je až 8 z 11 našich obaľovní bitúmenových zmesí zároveň takzvanými zariadeniami na materiálové zhodnocovanie odpadu. Tie nám pri výrobe živičných zmesí umožňujú nahradiť približne 10 až 20 % vstupných surovín, akými sú kamenivo a asfalt, za odpad z vyfrézovaných asfaltových vozoviek. Len v roku 2019 prišlo vďaka takejto recyklácii k úspore približne 20-tisíc ton primárnych surovín,“ vysvetľuje Zajac.
Spoločnosť takýchto rozmerov, samozrejme, potrebuje robustné administratívne zázemie. Preto jej ďalším nezanedbateľným krokom na ceste k udržateľnému podnikaniu je zapojenie sa do programu CEOs for Recycled Paper. Vlastnými aktivitami sa ekologická zodpovednosť firmy STRABAG nekončí. S cieľom zvyšovať environmentálne povedomie verejnosti podporila účasť študentky Patrície Bátovskej na medzinárodnej polárnej expedícii Climate Force Expedition Arctic 2019. Získané vedomosti o prehlbujúcej sa ekologickej kríze a o jej reálnych dopadoch na severnom póle sprostredkovala Patrícia po návrate z expedície na rôznych prednáškach a workshopoch. Okrem iného aj zamestnancom spoločnosti STRABAG a deťom vo firemnej škôlke ŠTRABÁČIK. Viac informácií o environmentálnom programe firmy STRABAG s.r.o. nájdete na stránke: www.strabag.sk.