facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

V Singapure otvorili najväčšiu plávajúcu solárnu elektráreň



Singapurská republika, ktorá je jedným z najbohatších štátov, plánuje do roku 2030 štvornásobne zvýšiť energiu z obnoviteľných zdrojov. Pomôcť jej v tom má aj nový projekt, v ktorom najdôležitejšiu úlohu zohrávajú kolektory.


Firma Sunseap vybudovala na mori najväčšiu plávajúcu solárnu elektráreň v úžine zvanej Johor, ktorá sa nachádza medzi Singapurom a Malajziou. Elektráreň s výkonom 5 MW disponuje najmodernejším vybavením. Nejde pritom o prvý takýto projekt v husto obývaných oblastiach Číny, v tejto krajine je už viacero solárnych fariem, ktoré úspešne fungujú na vode. Za projektom v úžine Johor stojí spoločnosť Sunseap, ktorá na stavbu použila celkovo 13 312 solárnych panelov, 40 invertorov a viac ako 30-tisíc plavákov. Táto elektráreň dokáže ročne vyprodukovať 6 022 MWh energie.

Singapur, voda

Inžinieri počas výstavby zdôrazňovali, že solárne energetické systémy na mori čelia mnohým výzvam, ako je napríklad správne ukotvenie, odliv, príliv alebo rôzna intenzita vlnobitia. Veľmi dôležité bolo projekt naplánovať tak, aby nekrižoval námorné trasy a aby nestál v ceste obchodným lodiam, ktoré prepravujú tovar. Aj z toho dôvodu je solárna farma vybavená elektrickými panelmi, riadiacimi systémami a transformátorom na napätie 22 kV. Vyprodukovaná elektrina zo solárnych panelov sa do národnej siete dostáva cez podmorský kábel.

Obrovský potenciál na hladine

Súčasťou elektrárne je tiež riadiace stredisko, ktoré poskytuje dokonalý výhľad nielen na panorámu mesta, ale hlavne na všetky solárne panely. „Pre spoločnosť Sunseap je to dôležitý míľnik. Sme presvedčení, že pobrežný priestor, akým je more, vodné nádrže a jazerá, ponúka zaujímavé príležitosti pre husto zaľudnené mestá, aby využívali slnečnú energiu. Na tieto oblasti dopadá intenzívne slnečné žiarenie a riziko vandalizmu je prakticky nulové,“ povedal pre magazín The Straits Times Frank Phuan, ktorý je spoluzakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti Sunseap Group.

Singapur, voda

Aj keď takéto energetické systémy na mori čelia mnohým prekážkam, záujem o výstavbu plávajúcich solárnych elektrární neustále rastie. „Okrem vĺn alebo prílivových prúdov musíme tiež bojovať s biologickým znečistením. Na povrchoch sa zhromažďujú nežiaduce mikroorganizmy a riasy, ktoré spôsobujú degradáciu a znižujú účinnosť solárnych panelov,“ definoval riziká Subodh Mhaisalkar z Energetického výskumného inštitútu technologickej univerzity Nanyang. Singapur plánuje do roku 2030 znížiť emisie CO2 o 36 % v porovnaní s rokom 2005. Približne do deviatich rokov sa chystá zvýšiť celkovú kapacitu zo solárnych elektrární o 1,2 GW. Podľa výpočtov by šlo o dostatok energetickej kapacity pre približne 350-tisíc domácností v 46 provinciách metropoly.



Zdroje : foto: archív Sunseap Group
Publikované : 30.7.2021    Autor: Ing. Peter Horvát
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk