V decembri sa v poľských Katoviciach za účasti takmer 200 predstaviteľov štátov z celého sveta konal summit s názvom COP24. Jeho cieľom bolo prijať opatrenia, ktoré by zastavili otepľovanie planéty.
Podujatie nadväzovalo na Parížsku klimatickú konferenciu spred troch rokov a jej cieľom bolo prijatie konkrétnych opatrení, ktorými by sa spomalilo globálne otepľovanie. Hlavným poslaním vyše dvojtýždňovej konferencie bolo vytvoriť presné pravidlá financovania a detailný rámec plnenia záväzkov, ktorými by sa štáty mali riadiť. Účastníci konferencie sa zhodli na tom, že v čo najkratšom čase je nutné znížiť produkované emisie CO2 a udržať globálne otepľovanie planéty na úrovni 1,5 stupňa. „Najdôležitejším cieľom poľského predsedníctva COP24 je prijať úplný balík implementácie pre dohodu z Paríža. Pri dosahovaní tohto cieľa sa spoliehame na podporu všetkých krajín,“ vyhlásil poľský minister životného prostredia Henryk Kowalczyk.
Skleníkových plynov pribúda
Od poslednej klimatickej konferencie v Paríži spred troch rokov sa produkcia skleníkových plynov vo svete čiastočne stabilizovala. Podľa posledných údajov Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) sú emisie oxidu uhličitého opäť na vzostupe. Aj z toho dôvodu sa Svetová banka rozhodla, že v rokoch 2021 až 2025 poskytne rozvojovým krajinám na ochranu ovzdušia až 176 miliárd eur. Medzi najväčších producentov CO2 dlhodobo patrí Čína a Spojené štáty americké. Amerika sa však rozhodla od Parížskej klimatickej dohody z roku 2015 odstúpiť, pretože ju považovala za nevýhodnú. Toto rozhodnutie USA na konferencii v Katoviciach ostro kritizoval bývalý guvernér Kalifornie a herec Arnold Schwarzenegger. Kvôli tomuto kroku dokonca označil amerického prezidenta Donalda Trumpa za blázna.
Situácia je naozaj vážna a uvedomujú si to mnohí svetoví lídri. „Svet sa spolieha na nás všetkých, aby sme sa dopracovali k riešeniu skôr než bude príliš neskoro,“ uviedol na sociálnej sieti generálny tajomník OSN António Guterres. Európsku úniu na klimatickej konferencii COP24 zastupoval podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Vo svojom vystúpení potvrdil, že Európska únia je lídrom v boji s klimatickými zmenami a robí maximum aj v oblasti znižovania emisií oxidu uhličitého. Odborníci za najväčší úspech považujú to, že všetkých 196 krajín sa dohodlo na presných pravidlách, ktoré majú udržať otepľovanie Zeme pod dvoma stupňami Celzia. S výsledkom rokovaní bol spokojný aj prezident COP24 Michał Kurtyka. “V Katovickom balíku boli zohľadnené záujmy všetkých strán. Najdôležitejšie je, že jeho vplyv na svet bude pozitívny a vďaka nemu sme urobili veľký krok smerom k dosiahnutiu ambícií stanovených v Parížskej dohode,“ vyhlásil na záver summitu v poľských Katoviciach Michał Kurtyka.