Masívne odlesňovanie Etiópie a boj s klimatickými zmenami patria k najväčším problémom tejto krajiny. Podľa štatistík Organizácie spojených národov (OSN) tvorili lesy pred dvadsiatimi rokmi približne 35 percent jej územia.
Dnes sú to len štyri percentá, a preto sa to miestna vláda rozhodla zmeniť. Ešte v priebehu tohto roka je v krajine naplánovaná výsadba piatich miliárd stromčekov. Do štyroch rokov by sa v rámci iniciatívy Zelené dedičstvo malo posadiť viac ako 20 miliárd nových sadeníc. Túto informáciu oznámil verejnosti tamojší premiér Abiy Ahmed. Etiópia sa snaží obnovovať svoj ekosystém už dlhodobo. Minulý rok krajina zaznamenala rekord, keď sa jej za jediný deň podarilo vysadiť až 353 miliónov stromčekov. Podľa údajov vlády sa vlani vysadili v africkej krajine celkovo štyri miliardy stromčekov a až 84 percent z nich sa ujalo. V blízkej budúcnosti si Etiópia stanovila ešte odvážnejšie ciele.
Núti ju k tomu zhoršujúca sa situácia v krajine, ktorá súvisí s masívnym odlesňovaním, so zmenou klímy a s eróziou poľnohospodárskej pôdy. Desiatky miliónov ľudí pravidelne ohrozuje znečistené ovzdušie, ničivé suchá a horúčavy, ktoré sa striedajú s rozsiahlymi záplavami. Aj preto sa vláda premiéra Abiy Ahmeda zaviazala, že v rámci aktivity Zelené dedičstvo vysadí v krajine do konca leta 5 miliárd sadeníc rôznych druhov stromov. „Je to súčasť väčšieho cieľa, pretože do štyroch rokov chceme počas období dažďov vysadiť až 20 miliárd nových stromov,“ vysvetlil pre portál World Economic Forum premiér Abiy Ahmed.
Zníži sa nezamestnanosť
Etiópia v posledných rokoch najviac trpí kvôli globálnemu otepľovaniu a kvôli zmenám klímy. V krajine rapídne narastá populácia, ktorá už presiahla počet 114 miliónov obyvateľov. Keďže ide o menej rozvinutú krajinu, táto aktivita vytvorí nové pracovné miesta a mohla by pomôcť naštartovať ekonomiku. „Výsadba stromov je súčasťou ekologického projektu krajiny, ktorého cieľom je vybudovať silné a odolné hospodárstvo,“ povedal etiópsky premiér pre portál weforum.org. Novinárka Kimberly White pre magazín The Planetary Press pripomenula, že krajina kvôli rastúcej populácii a kvôli zvýšenej potrebe pôdy na výrobu potravín prišla o takmer 97 percent svojich pôvodných lesov. „S cieľom bojovať proti zhoršovaniu životného prostredia sa Etiópia zaviazala do roku 2025 obnoviť 15 miliónov hektárov odlesnenej pôdy,“ napísala Kimberly White v publikovanej reportáži. Snahu Etiópie vo výsadbe stromov podporujú aj iné štáty.
Na stretnutí lídrov ekonomického fóra v Davose prezentovali krajiny iniciatívu na zachovanie jedného bilióna stromov na planéte. Podľa odborníkov bude dôležité, aby došlo k zníženiu emisií v odvetví ťažkého priemyslu a energetiky. Vedci varovali, že celosvetové zalesňovanie planéty nemôže byť náhradou za znižovanie emisií. „Určite to nie je spôsob na riešenie aktuálnych klimatických zmien. Musíme znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré tvoríme. Zalesňovanie môže mať len čiastočný vplyv na schopnosť znižovať zmenu podnebia,“ povedala profesorka Susan Saatchi pre portál climate. nasa.gov.