Elektrina a teplo patria medzi komodity, ktoré sa v domácnostiach míňajú najčastejšie. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) prináša viacero efektívnych rád, ako sa dá minimalizovať ich spotreba. Inšpirujte sa a ušetrite viac.
Odborní konzultanti z poradenských centier Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry odhadujú, že priemerná rodina minie za rok asi 14 500 kilowatthodín energie. Vo finančnom vyjadrení je to suma asi 1 060 eur ročne. Najväčšiu časť zvyčajne tvoria náklady na vykurovanie, ktoré sa dajú znížiť výmenou okien, zateplením, ale aj správnym výberom zdroja tepla. Ušetriť elektrickú energiu dokáže vhodne zvolené osvetlenie a úspornejšie spotrebiče. Dôležitý je predovšetkým výber energeticky úspornej chladničky a mrazničky, pretože tieto zariadenia pracujú 24 hodín denne. V domácnosti sa stále viac elektriny minie na rôzne druhy elektroniky, môže to byť aj viac ako 20 percent. Ak sa elektrina využíva aj na varenie, môže na ňu pripadať pätina spotreby. Pri praní je to 15 percent. To platí v modelovej domácnosti, ktorá má k dispozícii väčšinu moderných úspornejších spotrebičov, hoci nie všetky sú najnovšie.
Finančné prostriedky môžete ušetriť aj tým, že sa doma správate energeticky úsporne. Počas zimných mesiacov miestnosti v domoch a bytoch zbytočne neprekurujte. Znížením vnútornej teploty o jeden stupeň ušetríte približne 6 % nákladov. Zbytočné vypínanie kúrenia ale paradoxne náklady na vykurovanie zvyšuje. Opätovné vyhriatie priestorov je energeticky náročnejšie ako ich udržiavanie v útlmovej teplote. Dôležité je nastaviť si optimálnu izbovú teplotu a vetrať krátko a intenzívne. Pomôcť môže aj dlhodobejšie sledovanie spotreby energie a tepla. Vďaka týmto údajom si budete môcť vyhodnotiť svoju spotrebu a spoločne s odborníkmi nájsť efektívne riešenie.
Zariadenie nevyberajte len podľa ceny
Pri výbere vhodného tepelného zdroja máte veľmi veľa možností, od kotlov na biomasu, akumulačných pecí a krbov, kondenzačných kotlov na plyn až po tepelné čerpadlá alebo elektrické vykurovanie v domoch s nízkou potrebou tepla. Pri zabezpečení teplej vody vám môžu pomôcť aj solárne kolektory. Pri optimálnom nadimenzovaní sú schopné pokryť až 60 % potreby ohrevu teplej vody za rok. Všetky systémy, ktoré využívajú slnko, sú prínosné predovšetkým v letnom a prechodnom období. Ich príspevok v zime je minimálny. Rozhodnutie dobre zvážte. Nevyberajte len podľa ceny zariadenia. Kľúčové je posúdenie celkových nákladov na obstaranie, napríklad vrátane budovania prípojok, ale aj prevádzkové náklady, schopnosť zariadenia zabezpečiť tepelnú pohodu a v neposlednom rade aj komfort pri používaní.
Ako doma neplytvať energiou
Ušetriť náklady môže aj niekoľko na prvý pohľad nepatrných riešení. Vymeňte staré vodovodné batérie s kohútikmi za pákové. Tie skracujú čas potrebný na nastavenie požadovanej teploty a oproti klasickým sú až o 30 percent úspornejšie. V sprche skúste používať hlavicu s reguláciou prietoku vody. Ak nastavíte prietok cez menší počet dýz, zvýši sa rýchlosť prúdu vody a zníži sa spotreba. V miestnostiach nezakrývajte ohrevné telesá oblečením, uterákmi alebo záclonou.
Vymeňte staré nefungujúce ventily na vykurovacích telesách za termoregulačné. Ak je to možné, v rodinných domoch využívajte termostat. Toto zariadenie sníma rozdiel medzi reálnou a nastavenou teplotou v miestnosti. V prípade potreby vyšle zdroju tepla pokyn na dokúrenie objektu. Nech sa už rozhodnete pre ktorékoľvek z týchto riešení, dôležité je uvedomiť si, že plytvanie teplom, vodou či elektrickou energiou len zbytočne zaťažuje rodinný rozpočet.