Rozvinuté štáty by sa podľa vedcov mali oveľa viac zamerať na dopady klimatických zmien a na prechod na udržateľnú ekonomiku. Práve slovo sustainability, čo v preklade znamená udržateľnosť, má byť kľúčovým pojmom aj na výstave Expo 2020.
Milióny návštevníkov z celého sveta privíta v októbri tohto roka metropola Dubaj. Expozícia, ktorá potrvá do apríla 2021, má byť plná inovácií z oblasti energetiky, spracovania odpadu a smart riešení. Expozície v metropole Spojených arabských emirátov už ohlásilo takmer 200 vystavovateľov, medzi nimi aj Slovensko. Hlavným mottom výstavy Expo 2020 je Connecting Minds, Creating the Future. Práve tomuto heslu prispôsobili organizátori takmer všetko. Podujatie má zachytávať tri oblasti: príležitosť, mobilitu a udržateľnosť, ale aj život, ktorý je v rovnováhe so svetom. „Stavby, ktoré kvôli výstave vzniknú, majú v budúcnosti slúžiť na komerčné využitie. Rôzne technologické spoločnosti v nich budú realizovať výskum a vývoj. Celý event má byť festivalom inovácií a kreativity,“ napísal v reportáži pre businesstraveller.com novinár Tom Otley. Podujatie Expo je vždy niečím výnimočné, v minulosti na ňom predstavili prvý telefón, Eiffelovu vežu, dotykovú obrazovku alebo humanoidného robota.
Tento rok sa organizátori zamerali na ochranu životného prostredia a na opätovné využitie materiálov. Dodržiavali pritom takmer 40 kľúčových ukazovateľov. „Udržateľnosť je jednou z našich tém a bola základom plánovania, návrhov aj realizácie. Všetky budovy, ktoré sme postavili, majú certifikát na úrovni LEED. Stanovili sme si cieľ, že 85 percent vyprodukovaného odpadu budeme recyklovať. Aj parkoviská, ktoré sme vybudovali, majú asfalt z recyklovaných materiálov,“ povedal hlavný manažér podujatia Expo 2020 Sanjiv Khosla pre magazín Business Traveler.
Pavilóny budúcnosti
Hlavným lákadlom Expo 2020 má byť takzvaný Sustainable Pavilon, ktorý navrhla architektonická spoločnosť Grimshaw. Úlohou Pavilónu udržateľnosti bude inšpirovať celý svet. Je totiž navrhnutý tak, že má blízko k prírode a k ekológii. Pritom je plný najmodernejších technológií. Štúdio Grimshaw spolu s inžiniermi z dielne Buro Happold pri všetkých detailoch vychádzalo z prírody. Inšpiráciou pre nich boli chemické procesy, ako napríklad fotosyntéza. Postavená budova dokáže zachytávať energiu zo slnečného svetla, ale zároveň získava aj čerstvú vodu z vlhkého vzduchu. Okolie je plné zelene, záhrad a klenutých chodníkov.
Architekti chceli touto stavbou návštevníkov motivovať, aby sa zamysleli nad budúcnosťou planéty. „Máme pred sebou príležitosť vytvoriť zdravú a trvalú budúcnosť pre ďalšie generácie. Inšpiráciu by sme mohli nájsť práve v prírode,“ povedal Andrew Whalley z firmy Grimshaw pre časopis Business Traveler. Organizátori sa netaja tým, že návštevníkom veľtrhu chcú poskytnúť množstvo informácií z oblasti zmeny klímy, o prírodných ekosystémoch, o biodiverzite a o udržateľných mestách. Aj keď pôjde o veľkolepú udalosť, ktorú za niekoľko mesiacov navštívi až 25 miliónov návštevníkov, tohtoročné Expo 2020 v Dubaji má patriť medzi najudržateľnejšie výstavy svojho druhu v histórii.