Oceliarstvo je jedným z emisne najnáročnejších priemyselných odvetví. Podľa odhadov odborníkov tvoria emisie z výroby ocele až 8 % všetkých skleníkových plynov.
Práve preto sa záujem švédskej spoločnosti SSAB upriamil na výrobu zelenej ocele. Kľúčom k jej výrobe je využívanie vodíka. Dôležité je, aby šlo o takzvaný zelený vodík, teda o vodík, ktorý je vyrobený z obnoviteľných zdrojov energie. Podľa spoločnosti SSAB by k masívnejšej výrobe zelenej ocele mohlo dôjsť už v roku 2026. Vo firme sa z výrobného úspechu veľmi tešia. „Prvá oceľ bez fosílnych palív je prelomovým výrobkom nielen pre samotnú spoločnosť SSAB. Ide o dôkaz toho, že uhlíková stopa sa dá aj v tomto odvetví výrazne znížiť,“ povedal pre britský denník The Guardian generálny riaditeľ firmy SSAB Martin Lindqvist.
Slovensko má vypracovanú vlastnú Národnú vodíkovú stratégiu. Bude zaujímavé sledovať, či sa nám podarí v oblasti vodíkovej inovácie a výroby držať krok so zahraničím, čoho predpokladom je oveľa masívnejší nárast výroby zelenej elektriny.