facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Uhlíková stopa v mestách sa musí znížiť o 86 miliárd ton



Podľa odhadov Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC) je stavebný sektor na svete zodpovedný za vyše 55 percent konečnej spotreby elektrickej energie, čo má negatívny vplyv na životné prostredie.


Štúdia Medzivládneho panelu OSN pre klimatické zmeny (IPCC) hovorí jasne. Keď chceme úroveň globálneho otepľovania udržať na hranici 1,5 °C, musíme sa k planéte Zem začať správať zodpovednejšie. Inak nám hrozia extrémne teplá, suchá, chudoba a zničujúce záplavy. Podľa publikovanej správy by si mali ľudia rýchlo uvedomiť hroziace riziká a zmeniť spôsob svojho správania. IPCC varuje, že máme len 12 rokov na to, kým nás zasiahnu prírodné katastrofy. Zabrániť sa im dá zásadnou zmenou správania. Napríklad aj v oblasti stavebníctva, projektovania a realizácie nových budov. Za posledné roky sa stavia čoraz viac udržateľných a energeticky efektívnych nehnuteľností, progres v tejto oblasti je výrazný, ale stále to nestačí. „Kvalita budov a ich energetická náročnosť sú pre našu spoločnosť kľúčové. Svetová rada pre zelené budovy (WGBC) a Medzinárodná energetická agentúra (IEA) odhadujú, že na dosiahnutie obmedzenia globálneho otepľovania pod hodnotu 2 stupne Celzia je nevyhnutné znížiť uhlíkovú stopu v urbánnom prostredí až o 86 miliárd ton,“ konštatuje sa v oficiálnej správe Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC).

mestá, uhlíková stopa, znečistenie, stavebníctvo

Výrazný pokles emisií

Odborníci vo vyhlásení zdôrazňujú, že pre splnenie cieľa musia všetky novo postavené budovy do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie oxidu uhličitého a v zastavanom území sa musia znížiť emisie CO2 až o 80 percent. Keď chce spoločnosť dosiahnuť tento ambiciózny cieľ, sú potrebné reálne opatrenia na rôznych úrovniach. Nielen pri výstavbe budov, ale aj pri ich projektovaní, pri financovaní a celkovej obnove. „Riziká emisií oxidu uhličitého, ktoré vzniknú pri výstavbe a užívaní budov, by mali vedieť zhodnotiť investori. Podpora inovácií a tlak na samosprávy pri obnove budov sú oblasti, na ktoré sa chceme zamerať, aby sme pomohli obmedziť globálne otepľovanie a aj takýmto spôsobom môžeme dosiahnuť znižovanie emisií CO2,“ informovala vo vyhlásení výkonná riaditeľka Slovenskej rady pre zelené budovy Hana Ovesná.

mestá, uhlíková stopa, znečistenie, stavebníctvo

V publikovanej správe Medzivládneho panelu OSN pre klimatické zmeny (IPCC) sa píše, že konkrétne kroky pre zastavenie globálneho otepľovania by sa mali realizovať čo najskôr a najmä v oblasti výstavby budov. Rovnako sa treba zamerať na využívanie moderných a energeticky účinných izolácií, aby sa zamedzilo únikom tepla. Netreba podceňovať ani použitie vhodných tepelných čerpadiel či šetrných svietidiel. Dobrou správou je, že už aj na Slovensku začali developeri uvažovať ekologickejšie. Svedčí o tom fakt, že sa u nás postavilo už vyše 50 nehnuteľností, ktoré vlastnia certifikát udržateľnosti LEED alebo BREEAM. Tieto certifikáty hodnotia napríklad kvalitu vnútorného prostredia pre pracujúcich zamestnancov, ale aj celkový vplyv budovy na atmosféru. Rovnako sa v hodnotiacich kritériách berú do úvahy použité materiály pri výstavbe, celková spotreba energie posudzovanej nehnuteľnosti, ale aj použité inovácie a využitie pôdy.



Zdroje : foto - depositphotos, pixabay
Publikované : 07.3.2019    Autor: PhDr. Erik Mihalko
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk