facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Uber doručuje jedlo dronom za sedem eur



Americká spoločnosť Uber začala dodávať zákazníkom jedlo netradičným spôsobom. Na transport rýchleho občerstvenia v meste San Diego využíva malé bezpilotné lietadlá, takzvané drony. 


Cena jednej donášky sa pohybuje okolo 7 eur. V rámci testovacej prevádzky pristávajú stroje na bezpečných miestach, aby nedošlo k zraneniu chodcov a ku kolíziám s jazdiacimi autami. Aj keď sa doručovanie jedla vzduchom môže zdať netradičné, zástupcovia firmy tvrdia, že do troch rokov sa stane bežnou súčasťou života. Dokonca odhadujú, že do desiatich rokov budú musieť reštaurácie prestavať kuchyne, aby mohli jedlo nakladať priamo do úložných boxov lietajúcich zariadení. Divízia spoločnosti Uber si San Diego nevybrala náhodou. Metropola totiž využívanie bezpilotných lietadiel na svojom území schvaľuje. „Mesto už testuje drony na dodávanie krvi v núdzových situáciách. Využívajú sa aj také, ktoré sú vybavené laserom a dokážu monitorovať zloženie pôdy,“ informoval portál Bloomberg vedúci inovácií na Štátnej univerzite v San Diegu Stanley Maloy. Spoločnosť pri testovaní dlhšie spolupracuje s firmou McDonald‘s.

Uber, jedlo, doručovanie

Najrýchlejšia alternatíva

Najväčšou výhodou, vďaka ktorej by sa technológia mohla medzi zákazníkmi uchytiť, je expresný čas doručenia jedla. Vývojári priznali, že pracujú na malej sonde, ktorá dokáže lietať rýchlosťou až 112 kilometrov za hodinu. „Naši klienti chcú kvalitné a rýchlo dodané jedlo. Bezpilotné lietadlá ho dokážu doručiť na vzdialenosť 2,5 kilometra za menej ako 8 minút,“ povedal pre Bloomberg Eric Allison, ktorý je vedúcim leteckých projektov vo firme. Len pre porovnanie, zdolať rovnakú trasu v zápche by trvalo cyklistovi alebo vodičovi auta viac ako dvadsať minút. Kvôli bezpečnosti zatiaľ nebudú drony doručovať jedlo priamo ku dverám zákazníkov. Špeciálna sonda pristane na streche auta a objednávku klientovi doručí poslíček.

Drony využíva aj konkurencia

Pri využívaní malých bezpilotných lietadiel na akékoľvek účely je najdôležitejšie dbať o bezpečnosť. Na konferencii vo Washingtone to zdôraznil aj vedúci letových operácií v spoločnosti Uber Luke Fischer. Ten sa pre magazín Forbes vyjadril, že bude veľmi dôležité nastaviť pravidlá pre používanie malých bezpilotných zariadení v hustom mestskom prostredí. Dôležité bude zabrániť akýmkoľvek zraneniam, ku ktorým by mohlo dôjsť, ak by bezpilotný dron spadol na chodcov alebo ak by sa zrazil s autami. Americký novinár James Vincent, ktorý pracuje pre The Verge, upozornil, že rovnakú technológiu presadzujú viaceré veľké technologické spoločnosti. 



Zdroje : foto - archív Uber
Publikované : 04.11.2019    Autor: Viliam Popovec
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk