facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

WHO nepovažuje mikroplasty za škodlivé



Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) prezentovala verejnosti prekvapujúce výsledky. Na svojej webovej stránke who.int publikovala zistenia, z ktorých vyplýva, že mikroplasty nepredstavujú pre ľudské zdravie riziko.


Tieto drobné mikroskopické časti plastov pritom vedci objavili takmer všade. Nachádzajú sa v moriach, v riekach, ale aj v pitnej vode, ktorá tečie z kohútika. Ich zvyšky objavili v balených vodách, v tráviacich traktoch morských živočíchov, v jedle, vo vzduchu a dokonca aj v mede. Medzinárodná organizácia WHO podrobne skúmala tečúcu vodu z viacerých verejných vodovodov. Svojej analýze podrobila aj balenú vodu vo fľašiach. Napriek tomu, že v obidvoch prípadoch sa vo vode našli mikroskopické časti malých plastov, odborníci tvrdia, že nemajú negatívny vplyv na ľudské zdravie. „Na základe obmedzených informácií, ktoré máme, sa zdá, že mikroplasty v pitnej vode nepredstavujú zdravotné riziko. Potrebujeme však vedieť viac o ich vplyve na zdravie,“ povedala pre oficiálnu stránku Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), who.int, doktorka Maria Neira. Odborníčka má na starosti práve oblasť verejného zdravia a životného prostredia. Podľa jej kolegu a vedca Brucea Gordona je toto posolstvo upokojujúce pre všetkých spotrebiteľov pitnej vody na celom svete.

plasty, grafika, výskumProdukcia plastov sa musí znížiť

Ekológovia, vedci, aj ochrancovia prírody zdôrazňujú, že je nutné znížiť množstvo vyprodukovaného plastového odpadu. Tým by sa mohol dosiahnuť aj pokles počtu mikroplastov vo vode. Nahromadené plasty v riekach a v moriach majú totiž veľmi negatívny vplyv na celý ekosystém. Britská spravodajská televízia BBC uviedla, že analýza, ktorú vypracovala Svetová zdravotnícka organizácia, je pre človeka priaznivá. „Väčšina menších častí mikroplastov prechádza cez ľudský organizmus bez toho, aby ich telo absorbovalo,“ uvádza sa v stanovisku WHO, ktoré zverejnila BBC. Mikroplasty, ktoré sa nachádzajú nielen vo vode, v jedle a vo vzduchu, považuje za veľký problém aj Európska komisia. Podľa odhadov OSN pláva v moriach až 51 biliónov malých plastových častíc, ktorých veľkosť je menšia ako 5 milimetrov. Morské živočíchy si plávajúci plastový odpad často mýlia s potravou a konzumujú ho, v dôsledku čoho uhynú. Aj preto Európska únia zakázala predaj jednorazových plastov, ktorý začne na Slovensku platiť v roku 2021.



Zdroje : grafika Green Magazine, foto - Pexels
Publikované : 21.2.2020    Autor: Ing. Peter Horvát
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk