facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Slovensko je už desať rokov členom eurozóny



Slovenská republika už 10 rokov patrí do prestížneho klubu krajín, v ktorých sa platí eurom. Presne 1. januára 2009 sa v krajine pod Tatrami začalo platiť novou spoločnou menou.


Ďalší rok a pol sa zákazníci ešte v obchodoch stretávali s duálnymi cenami. Aj po desiatich rokoch sú podľa prieskumov slovenskí podnikatelia s eurom spokojní, k starej mene by sa nevrátilo ani 70 percent občanov. Analytici sa zhodujú, že výhodou členstva v eurozóne sú najmä väčšia stabilita, lacnejšie úvery pre občanov a aj snaha dosiahnuť vyrovnaný rozpočet krajiny.

Euro, Slovensko, výročie, hospodársky rast

Podľa prieskumu, ktorý pre ČSOB banku realizovala v septembri a v októbri v roku 2018 spoločnosť Datank medzi viac ako tristo predstaviteľmi slovenských firiem, je veľká časť z nich spokojná s prijatím eura a takmer polovica je s týmto rozhodnutím skôr spokojná. „Pri otázke, ak by sa malo opätovne rozhodovať o mene, by si v priemere 9 z 10 opýtaných opäť vybrali euro. Viac ako polovica firiem, až 56 % z nich, pritom doteraz nevníma žiadnu slabú stránku prijatia eura,“ informoval na tlačovej konferencii riaditeľ Divízie riešení pre korporátnych klientov ČSOB Koloman Buzgó.

Euro, Slovensko, výročie, hospodársky rast

Podnikatelia pri eure vyzdvihujú najmä elimináciu problémov s kurzovými rozdielmi, jednoduchší cezhraničný obchod, ľahšiu administratívu a aj cestovanie. Naopak, negatívne je vnímaný rýchlejší rast cien. Bankári však zdôrazňujú, že s prijatím eura prišla aj finančná kríza, ktorá infláciu dostala len na 1 percento a medzi rokmi 2014 a 2016, naopak, ceny klesali. K ich opätovnému rastu dochádzalo až v posledných rokoch.

Na euro sme si zvykli

Euro je populárne nielen medzi firmami, ale aj medzi Slovákmi, keďže spokojnosť s jeho prijatím prejavuje až 70 percent populácie. Paradoxne najviac by návrat k Slovenskej korune preferovali mladí ľudia vo veku od 18 do 29 rokov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti TopForex, podľa ktorej sa staršia generácia ľudí, ktorí majú nad 61 rokov, chce najmenej vrátiť k Slovenskej korune. Zaujímavý názor vyjadril pre denník Hospodárske noviny aj analytik Peter Bukov. 

Euro, Slovensko, výročie, hospodársky rast

„Zástancovia prijatia eura v Česku často argumentujú práve slovenskou skúsenosťou, kde sa podľa nich ukázalo, že prijatie eura nemá dlhodobé negatívne vplyvy, skôr naopak. Odporcovia prijatia eura však tiež občas argumentujú Slovenskom. Vo finále však ide hlavne o to, ako sa s projektom zžijú obyvatelia,“ skonštatoval Peter Bukov. Slováci si podľa ekonómov vo všeobecnosti na eure najviac pochvaľujú výhody ako cestovanie bez nutnosti zmieňania peňazí a jednoduchú orientáciu v cenách. Za najväčšie nevýhody sú zase považované makroekonomické a menovo-politické riziká, medzi nimi najmä to, že v prípade problémov budú musieť platiť dlhy iných štátov eurozóny.

Česi euro nechcú

Naši západní susedia sú voči európskej mene už dlhé roky skeptickí. Podľa prieskumu ČSOB banky z roku 2017 pre denník Mladá Fronta DNES sú proti prijatiu eura až tri pätiny zástupcov českých firiem. Dôvodom sú hlavne obavy, že by sa problém jednej krajiny eurozóny mohol preniesť do ostatných a tým spôsobiť ďalšiu finančnú krízu. Kým na Slovensku vyše štyri pätiny opýtaných spoločnú menu vítajú, v Česku je za zavedenie eura 40 percent podnikateľov. Nielen firmy, ale samotní Česi radšej podporujú vlastnú Českú korunu ako prechod na euro. 



Zdroje : foto - depositphotos
Publikované : 30.12.2018    Autor: Ing. Juraj Mýtny
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk