facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Skončil sa stop stav pre lokálne zdroje



Podniky, ktoré chcú vyrábať čistú energiu z malých lokálnych zdrojov, dostali konečne zelenú. Štát ukončil roky trvajúci stop stav, čiže obdobie, keď sa do distribučnej sústavy nemohli pripájať nové lokálne zdroje produkujúce energiu z OZE.


Podľa odborníkov mohol tento roky trvajúci stav spôsobiť to, že došlo k poklesu obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe energie. Slovensko sa zaviazalo dosiahnuť 14-percentný podiel obnoviteľných zdrojov energie na koncovej spotrebe energie do roku 2020. Napriek tomu v posledných rokoch toto číslo klesalo. Aj preto sa rezort hospodárstva rozhodol zrušiť stop stav, ktorý na Slovensku platil od roku 2011. Doteraz sa do distribučnej sústavy mohli pripájať len zdroje do 10 kW. Po novom je možné pripojiť aj malý, lokálny zdroj do 500 kW. Aj takýmto spôsobom chce ministerstvo hospodárstva motivovať podnikateľov k výrobe zelenej energie pre vlastnú spotrebu, ktorá bude oslobodená od niektorých poplatkov. „Prvýkrát po dlhej dobe ministerstvo hospodárstva pristúpilo k tomu, že ruší stop stav. Ten znamenal, že sa od roku 2012, respektíve od roku 2011, nepripájali do systému zariadenia, ktoré produkujú elektrinu z OZE,“ informoval médiá po rokovaní vlády štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz.

Návratnosť je šesť rokov

Lokálny zdroj slúži na výrobu energie pre vlastnú spotrebu, ale jeho inštalovaný výkon nemôže presiahnuť 500 kW, v tom prípade bude oslobodený od TPS. Hospodárske noviny informovali, že náklady na výstavbu slnečnej elektrárne s výkonom 100 kW sú asi 108-tisíc eur. Ročne takýto fotovoltaický systém vyrobí približne 115 MWh elektriny, ktorú ak spotrebuje, tak ušetrí 3-tisíc eur na tarife TPS a pri priemernej cene 0,12 eura na kilowatthodinu elektriny ušetrí aj ďalších 13 800 eur za odber. Táto investícia sa tak podnikateľovi vráti približne za šesť rokov.

OZE, dotácie, MH SR, stop stav, zelená energia

Vzniknú desiatky nových zariadení

V roku 2019 sa budú môcť do distribučnej sústavy pripojiť lokálne zdroje s celkovým výkonom 31 MW. Na západe Slovenska je limit stanovený na 13 MW, pre stredné Slovensko sa určila hranica 10 MW výkonu a pre východ 8 MW. Ďalších 12 MW je vyčlenených pre lokálne zdroje OZE z malých vodných elektrární a z bioplynových staníc. Podľa štátneho tajomníka Vojtecha Ferencza je výhodou najmä to, že majiteľ lokálneho zdroja nebude platiť tarifu za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá je na úrovni približne 26 eur za MWh. Ministerstvo hospodárstva očakáva, že do konca roka 2019 by sa celkovo do distribučnej sústavy mohlo pripojiť 60 až 80 nových malých zdrojov.

SAPI zmenu víta

Slovenská asociácia fotovoltaického priemyslu a OZE (SAPI) dlhodobo upozorňovala na to, že stop stav, ktorý platil na Slovensku, diskriminoval podnikateľov a zamedzoval väčšiemu rozvoju. „Zverejnením objemov inštalovaných zdrojov sa skončilo, zvlášť pre sektor OZE, roky trvajúce vákuum,“ vysvetľuje Veronika Galeková, riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltaického priemyslu. Podľa nej si koncept 31 MW pre lokálne zdroje osvojilo ministerstvo práve z ich návrhu. Zrušením doterajších pravidiel sa podľa SAPI vytvára priestor na to, aby sa Slovensko začalo viac približovať k energetickej hospodárnosti budov, k samovýrobe a k podpore inovatívnych zelených technológií. Vďaka zrušeniu stop stavu môže byť podľa odborníkov Slovensko konečne schopné splniť ciele Energetickej únie stanovené do roku 2030 a odkloniť sa od závislosti od fosílnych palív a od jadrovej energie.



Zdroje : foto - depositphotos
Publikované : 10.5.2019    Autor: Ing. Peter Horvát
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk