facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Singapurské autobusy so zelenými strechami



V jednej z ázijských metropol, v Singapure, sa rozhodli bojovať proti globálnemu otepľovaniu netradičným spôsobom. Na strechu desiatich autobusov nainštalovali zelené trávniky, ktorých úlohou je ochladzovať interiér v mestskej doprave.


Zároveň majú znížiť aj celkové náklady na prevádzku klimatizácie. Testovanie tejto novinky potrvá tri mesiace. Úlohou zelených trávnikov na strechách autobusov je znižovať vyprodukované emisie v meste a zároveň ochladzovať priestor pre cestujúcich. Spravodajská televízia CNN informovala, že s nezvyčajným nápadom prišla spoločnosť GWS Living Art, ktorá sa špecializuje na výstavbu zelených stavieb a striech. Vo všeobecnosti je známe, že takzvané zelené strechy na budovách napomáhajú zadržiavať dažďovú vodu, zvlhčujú vzduch, znižujú množstvo emisií a eliminujú riziko povodní. Preto sa firma rozhodla, že podobné zelené strechy umiestni aj na mestské autobusy.

„Našou snahou je nahradiť stratenú zeleň v dôsledku mestského rozvoja a vysadiť ju na miestach, kde jej je nedostatok,“ vysvetlil ZhiKin zo spoločnosti GWS Living Art v rozhovore pre televíziu CNN. Architekti očakávajú, že vďaka opatreniu by sa mala výrazne znížiť teplota v interiéri vozidiel, a tým sa zabezpečí väčší komfort pre cestujúcich. Klesnúť by mala aj spotreba paliva, pretože nebude nutné využívať tak intenzívne klimatizáciu.

Testovacia prevádzka

Do kampane s názvom Garden on the Move, čiže Záhrada na kolesách, sa zapojila firma GWS Living Art, Moove Media, Rada národných parkov, Singapurská rada pre zelené budovy a Nadácia Temasek. Desať vylepšených autobusov bude po meste jazdiť tri mesiace. Keď sa preukáže, že zelené strechy boli prínosom, ich počet sa rozšíri na viacero vozidiel mestskej hromadnej dopravy. „Chceme zdokumentovať, aké účinky má zeleň na pohybujúce sa vozidlá,“ povedal pre CNN pracovník Národnej univerzity v Singapure Tan Chun Liang. Výskumníci dúfajú, že rastliny na strechách pomôžu očisťovať vzduch a znížia riziko bleskových povodní tým, že aspoň čiastočne absorbujú dažďovú vodu.

Dôležité bude dozerať aj na technickú stránku celého projektu. Raz týždenne sa budú kontrolovať termostaty aj špeciálne strešné rohože, na ktorých sú zelené trávnaté plochy umiestnené. Väčšina obyvateľov túto zaujímavú iniciatívu víta. Odporcovia projektu ho považujú za smiešny. Podľa nich sa mali na strechy radšej umiestniť solárne kolektory, lebo trávnatý porast na autobusoch bude priťahovať komáre a iný hmyz. Presne opačný názor má americká vedkyňa z Washingtonskej univerzity Kathleen Wolfová. „V mestách žijeme a pracujeme, ale mať prírodu vo svojom okolí je veľmi dôležité. Výskumy potvrdili, že stačí, keď sa na prírodu pozeráte cez okno a úroveň stresu sa u človeka v priebehu niekoľkých minút zníži,“ povedala Wolfová v rozhovore pre magazín The Online Citizen.



Zdroje : foto: CNN, The Online Citizen
Publikované : 03.9.2019    Autor: Viliam Popovec
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk