Niekoľkým americkým študentom na Technologickom inštitúte v Massachusetts (MTI) sa podaril zaujímavý objav. V rámci súťaže Nuclear Systems Design vynašli spôsob, ako urobiť betón oveľa silnejším a odolnejším.
Študenti v Massachusetts stoja za objavom, ktorý môže po zavedení do praxe veľmi výrazne zredukovať počet plastových fliaš na skládkach. Študenti Carolyn Schaefer a Michael Ortega prišli na to, že keď sa plastové vločky z použitých fliaš vystavia neškodnému gama žiareniu, pomelú a pridajú do betónu, vzniknutá zmes sa stane oveľa odolnejšou. Takýto betón, do ktorého sa primiešajú častice plastových fliaš, je podľa časopisu Waste Management, ktorá výsledky štúdie publikovala, až o 20 percent odolnejší a silnejší ako klasicky vyrobený betón.
Betón z fliaš pritom nemá žiadne obmedzenia a môže byť využitý na stavbu budov a konštrukcií ako klasický, nespevnený betón. Študenti v budúcnosti plánujú testovať, ako vplýva rôzna intenzita gama žiarenia na jednotlivé druhy plastov, aby metódu výroby betónu čo najviac zdokonalili.