facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Sahara sa môže zmeniť na celosvetový zdroj čistej energie



Nehostinná a neobývaná Saharská púšť má potenciál stať sa generátorom energie pre značnú časť tohto sveta. Tvrdí to tím zahraničných klimatológov, vedcov a odborníkov na energetiku.


Podľa odborníkov by vo vyprahnutých častiach severnej a strednej Afriky mohli v budúcnosti vzniknúť obrovské plochy plné solárnych panelov a veterných elektrární. Podrobnú štúdiu o obrovskom potenciáli africkej púšte zverejnil jeden z najrenomovanejších magazínov vo svete vedy, časopis Science. Podľa publikovaných informácií by odvážne projekty na Sahare znamenali obrovské úspory energie pre celú planétu Zem. V prípade realizácie tohto plánu by sa časť púšte mala zmeniť na oblasť, ktorá by bola pokrytá vegetáciou. Práve vegetácia a prípadné osídlenie by mohlo mať zásadný dosah aj na ekonomiku krajín v tejto časti afrického kontinentu.

Sahara, energetika, púšť, solárne kolektory

„Podľa nášho modelu by obrovské farmy solárnych panelov a veterných turbín na Sahare zdvojnásobili množstvo zrážok, a to predovšetkým v oblasti Sahelu. Podiel oblastí s vegetáciou by sa tak zvýšil o 20 percent,“ tvrdí jeden z autorov štúdie Yan Li z illinoiskej univerzity v Spojených štátoch.

Energia pre celý svet

Solárne panely a veterné turbíny by chcel tím vedcov rozmiestniť na území až 9 miliónov kilometrov štvorcových. Podľa štúdie by tento projekt dokázal vyprodukovať štyrikrát viac energie, ako dnes reálne potrebujú ľudia na celej planéte Zem. Vďaka týmto projektom by sa zvýšil úhrn zrážok na pätine územia Sahary. Zrážky v regiónoch s inštaláciami veterných fariem vzrástli v priemere o 0,25 milimetrov na deň, čo je dvakrát viac, ako sa zaznamenalo pri kontrolných pokusoch. Hlavným dôvodom je vplyv premiešavaní horných vrstiev teplejšieho vzduchu pri veterných elektrárňach a dosah solárnych panelov na množstvo pôdou odrážaného slnečného svetla. „Predchádzajúce modelové štúdie ukázali, že veľké veterné a slnečné farmy môžu priniesť významnú zmenu klímy na kontinentálnej škále,“ uzavrel Yan Li.

Sahara, energetika, púšť, solárne kolektory

Projektov, ktoré sa zaoberajú výrobou čistej energie na africkom kontinente, v posledných rokoch pribúda. Čína minulý rok oznámila, že na rozvoj afrických krajín vynaloží až 51 miliárd eur. Z tejto sumy by malo byť 30 miliárd eur vo forme priamej pomoci. Okrem podpory exportu z afrického kontinentu by mal zvyšok peňazí ísť do investícií v Keni, v Etiópii, v Tanzánii, v Angole a v Maroku. Okrem budovania kľúčových železničných tratí a ciest, nemocníc či vládnych budov by sa mala časť poskytnutých finančných prostriedkov investovať aj do energetiky. Ďalšie peniaze do obnoviteľných zdrojov energie napumpuje do Afriky Európska únia a v rámci svojich vlastných projektov aj Nórsko.



Zdroje : foto - depositphotos
Publikované : 25.2.2019    Autor: Ing. Peter Horvát
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk