V Spojenom Kráľovstve, v grófstve Yorkshire, vznikla za necelé tri týždne unikátna stavba. Jej výnimočnosť spočíva v tom, že ide o prvú budovu v krajine, ktorú postavil robotický murár.
Stavebných robotníkov na pracovisku nahradil vynález od spoločnosti Construction Automation s názvom Automatic Brick Laying Robot (ABLR), čo v preklade znemená Automatický robot na kladenie tehál. Vďaka tomu, že zariadenie sa pohodlne ovláda cez tablet, sú na stavenisku potrební len dvaja pracovníci. Spoločnosť uviedla, že na výskume pracovala niekoľko rokov. Výsledkom je zariadenie, ktoré zvládne náročnú prácu a za niekoľko týždňov je schopné postaviť obytnú budovu. Majitelia spoločnosti David Longbott a Stuart Parkes sú presvedčení, že ich technológia výrazne zvýši produktivitu práce a prispeje k bezpečnosti na staveniskách.
Keďže budovy bude stavať stroj, dosiahne sa oveľa väčšia presnosť pri kladení tehál a betónových blokov. „Zistili sme, že doteraz neexistoval žiadny takýto robot na stavanie domov. Vyvinuli sme ho, aby sme čo najviac automatizovali stavbu domov a zvýšili produktivitu v tomto priemysle,“ povedal v rozhovore pre televíziu BBC jeden z vynálezcov David Longbott. Stroj vďaka sofistikovanému softvéru zvládne čítať elektronické podklady architektonických výkresov, nanášať maltu, orezávať tehly na zvolený rozmer a stavať domy. Obsluha robotického murára s názvom Automatic Brick Laying Robot si vyžaduje len dvoch pracovníkov, ktorí miešajú maltu, nakladajú tehly na dopravníkový pás a ovládajú samotný stroj. Zariadenie je pripevnené na koľajniciach a má 9-metrové rameno. Vďaka tomu nie je nutné stavať okolo domu žiadne lešenie.
Digitalizácia v plnom prúde
Niektoré odborové zväzy vo Veľkej Británii nie sú vynálezom vôbec nadšené. Podľa nich môže robotizácia v stavebníctve spôsobiť vážne ohrozenie pracovných miest. Firma Construction Automation si dala technológiu patentovať v Spojených štátoch amerických a onedlho plánuje spustiť jej masovú výrobu.
Veľkou výhodou je, že vďaka technológiám je možné ku všetkým údajom o stavbe pristupovať online. Špeciálne senzory zmerajú a orežú každú tehlu, čím sa zaručí dokonalá presnosť. Samozrejmosťou je zabudovaný vertikálny výťah a možnosť stavať budovu do výšky dvoch poschodí. Riadiaci systém informuje obsluhujúci personál o potrebných úkonoch a dokončenú úlohu vždy odfotografuje. Vďaka tomu sa vyhotovuje kompletný digitálny záznam o celej stavebnej činnosti. „Náš vynález zvýši produktivitu, zlepší zdravie a zaručí kvalitu realizovaných prác," uzavrel majiteľ firmy Stuart Parkes pre stránku constructionmanagermagazine.com.