facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Priehrady blokujú svetové rieky



Voda je zdrojom života pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Rieky sú domovom rôznych druhov rýb, živočíchov, vodných rastlín, malých bezstavovcov a mikroorganizmov. Bez ohľadu na ich veľkosť a umiestnenie sú rieky dôležitým zdrojom potravy.


Voda slúži na zavlažovanie v poľnohospodárstve, ale jej potenciál sa vo veľkej miere využíva aj v oblasti energetiky a v neposlednom rade slúži ako ochrana proti suchu. So zvyšujúcim sa počtom obyvateľov na planéte neúmerne narastá aj celosvetový dopyt po väčšom množstve vody. Na rozsiahlych riekach sa budujú priehrady, hrádze a nádrže. Potenciál riek sa čoraz viac využíva v oblasti energetiky a pri výrobe elektrickej energie. Odborný magazín Nature zverejnil analýzu s názvom Mapovanie svetových riečnych tokov, ktorá posudzuje situáciu v riekach na celom svete. „Pomocou satelitných snímok a iných údajov skúma naša štúdia rozsah riek podrobnejšie ako kedykoľvek predtým,“ informoval portál EurekAlert! hlavný autor štúdie Günther Grill z McGill University v Montreale.

Desiatky tisíc stavieb

Viac ako 32 odborníkov analyzovalo vyše 12 miliónov kilometrov vodných tokov, experti poukázali na to, že nadmerné budovanie oberá živočíchy o ich prirodzené prostredie a škodí biodiverzite. Problémom je, že masívny rozvoj riečnej infraštruktúry ohrozuje ekosystémové procesy, zabraňuje migrácii rýb a živočíchov. Zo štúdie vyplýva, že len 37 percent riek, ktorých dĺžka je viac ako tisíc kilometrov, zostáva voľne tečúcich po celej svojej dĺžke. Zvyšné majú na svojom toku vybudované elektrárne alebo hrádze, ktoré na nich postavili ľudia. Vedci zistili aj to, že iba dvadsaťjeden z deväťdesiatjeden svetových riek dlhších ako tisíc kilometrov, ktoré pôvodne prúdili do oceánu, majú zachovávané priame spojenie s morom. „Voľne tečúce rieky sú dôležité pre ľudí, pre životné prostredie, ale aj pre svetovú ekonomiku. Vývoj na celom svete ich však robí čoraz vzácnejšími,“ vyjadril sa Günther Grill pre portál EurekAlert!, ktorý prevádzkuje Americká asociácia pre rozvoj vedy.

            Analýza s názvom Mapovanie svetových riečnych tokov upozorňuje, že v najbližších rokoch sa má na celom svete vybudovať až 60- tisíc veľkých priehrad a takmer 4-tisíc vodných elektrární. Najdlhšie neprerušované rieky sa väčšinou nachádzajú len v odľahlých regiónoch Arktídy. Naopak, v Číne, v Indii a v Brazílii enormne narastá dopyt po vodnej energii. Z toho dôvodu je v najbližších rokoch v týchto krajinách naplánované masívne budovanie, ktoré poškodí rieky bagrovaním a výstavbou priehrad.



Zdroje : foto - Depositphotos
Publikované : 07.10.2019    Autor: Viliam Popovec
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk