Neviditeľné čiastočky malých plastov ohrozujú aj bábätká. Vedci z Massachusettskej univerzity v USA a Univerzity Nanjing v Číne prišli so šokujúcim odhalením.
Pomocou novej mikroskopickej techniky sa im podarilo zistiť, že pri parnej dezinfekcii dojčenských cumlíkov, ktoré sú vyrobené zo silikónovej gumy, sa uvoľňujú miniatúrne mikro- a nanoplastické častice. Výsledky ukázali, že dieťa vo veku jedného roka by mohlo požiť viac ako 0,66 milióna mikroplastov.
Odborníci výsledky svojej štúdie publikovali v prestížnom magazíne Nature Nanotechnology. Ten uviedol, že počas výskumu dojčenských cumlíkov využívali vedci novovzniknutú techniku optickej fototermálnej infračervenej mikroskopie. Výsledok je o to zarážajúcejší, že silikónové gumy, z ktorých sa vyrábajú aj cumlíky, boli doteraz považované za tepelne stabilný polymérny materiál. Vedci si pri detailnom pozorovaní všimli, že cumlíky pri častej dezinfekcii podliehajú starnutiu. Výskum odhalil, že silikónové gumy môžu byť opakovaným preváraním rozložené na mikroplasty až nanoplasty. „Bábätká sú najcitlivejšou skupinou na akékoľvek kontaminanty, nielen na mikroplasty. V tomto prípade platí, že bežné techniky nie sú schopné odhaliť tieto malé častice. Lenže čím menšie častice sú, tým väčší je fyziologický účinok,“ uviedol profesor environmentálnej a pôdnej chémie Baoshan Xing v rozhovore pre magazín Sciende Daily.
Vedci zatiaľ nevedia s určitosťou povedať, aké konkrétne riziká predstavujú tieto drobné častice pre zdravie ľudí a pre životné prostredie. Isté však je, že znečistenie plastmi, ktoré často končia vyhodené na skládkach alebo v mori, je celosvetovým problémom. Klasická technika, ktorá sa používa na zistenie prítomnosti plastov, nedokáže odhaliť častice menšie ako 20 mikrometrov, čo je približne polovica hrúbky ľudského vlasu. Lenže vďaka mikrospektroskopu sú teraz vedci schopní analyzovať zloženie a morfológiu materiálov. „Vďaka tomu sa podarilo objaviť vo vode, v ktorej sa dezinfikovali kojenecké cumlíky, početné množstvo mikro- a nanoplastov, ktoré mali tvar vločky alebo olejového filmu o veľkosti 600 nanometrov. Výsledky ukázali, že dieťa vo veku jedného roka by mohlo požiť viac ako 0,66 milióna mikroplastov,“ uviedol v reportáži magazín Science Daily.
Výskum profesora Xinga poukázal na to, že problém pre zdravie človeka nemusia predstavovať len dojčenské cumlíky, ale všetky spotrebiteľské produkty, ktoré sú vyvinuté na báze silikónu. Ide napríklad o rôzne tesniace krúžky, ktoré sú súčasťou pohárov na zaváranie alebo sklenených fliaš. Aj niektoré spotrebiče na varenie alebo pečenie obsahujú silikónové tesniace gumy, ktoré sa často zahrievajú na teplotu vyššiu ako 100 stupňov Celzia. Preto nie je vylúčené, že aj ony produkujú rôzne mikro- a nanoplasty, ktoré doteraz nikto neskúmal. Podľa vedcov sa potom tieto látky s najväčšou pravdepodobnosťou pomocou kanalizácie dostávajú do pitnej vody. Na objasnenie ich negatívnych vplyvov na zdravie človeka je však potrebný ďalší podrobný výskum.