facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Prestavba kotla na pelety sa oplatí



Globálna klíma sa mení, a to predstavuje čoraz väčšie riziko pre ekosystémy, ľudské zdravie a hospodárstvo. Aby sme prispeli k obmedzeniu globálneho otepľovania, potrebujeme efektívne využívať energiu a súčasne využívať čisté zdroje.


Na Slovensku sú najväčší znečisťovatelia ovzdušia doprava a individuálne vykurovania, predovšetkým spaľovanie fosílnych a nekvalitných palív. Jednou z ciest, ako prispieť k zníženiu dopadov na životné prostredie a zvýšiť ochranu zdravia, je zvýšenie efektívnosti individuálneho vykurovania, za súčasného zníženia dopadov na životné prostredie. V našom prípade je to cestou rekonštrukcií starých kotlov a ich zmenou na automatické kotly, na pelety. Na Slovensku je stále množstvo objektov, predovšetkým mimo väčších miest, ktoré na vykurovanie používajú staršie kotly a ako palivo uhlie, drevné odpady a podobne. Takéto vykurovanie je náročné na fyzickú prácu, likvidáciu odpadu a v mnohých prípadoch aj neefektívne. 

Nainštalujte horák do starého kotla

Prestavbou získate kotol s automatickým štartom, podávaním paliva, aj čistením. Prestavať môžeme kotle značky Attack, Atmos, Atoma, Viadrus, Buderus, Viessman a iné. „Pri prestavbe používame originálne dvierka pre pôvodný kotol. Originálne dvierka upravíme na montáž rotačného peletového horáka REVO s výkonom 6 až 150 W, v závislosti od typu kotla a potrieb zákazníka. Horáky dokážu spaľovať aj menej kvalitné, a teda lacnejšie pelety,“ informoval Jozef Baťala z martinskej firmy TS MOTORY.

ovzdušie, vykurovanie, obnoviteľné zdroje, kotol, tuhé palivo

Zásobník na pelety realizujeme podľa priestorových možností a želania zákazníka, dopĺňať ho stačí raz týždenne. Horák dodávame spolu so závitovkovým dopravníkom na podávanie peliet a riadením cez dotykovú obrazovku. Na požiadanie aj s možnosťou ovládania cez internet, termostatom a vonkajším snímačom. Vyregulovanie procesu spaľovania je možné vďaka modulácii výkonu. Vykurujeme len toľko, koľko potrebujeme, pridaním snímača vonkajšej teploty máme možnosť ekvitermickej regulácie. Výsledkom tohto riešenia je úspora práce s prípravou dreva, jeho skladovaním, sušením a úspora peňazí.

 ovzdušie, vykurovanie, obnoviteľné zdroje, kotol, tuhé palivo

Navyše dosiahnete efektívnejšie a ekologickejšie vykurovanie. Celá prestavba je otázkou krátkeho času a s krátkymi dodacími lehotami. Vďaka preinštalovaniu kotla na pelety už nebudete musieť ráno vstávať do studeného domu a neustále kontrolovať či vám v kotle nevyhaslo. Minulosťou bude každodenné čistenie kotla jeho spúšťanie do prevádzky. Popol z peliet, ktorý po horení ostáva, je vo forme drobného prášku, ktorý sa dá vyčistiť metličkou a použiť ako hnojivo.



Zdroje : autori
Publikované : 27.8.2018    Autor: Ing. Kamila Víchová, PhD., Ing. Jozef Baťala
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk