Nielen v telách rýb, korytnačiek a iných morských živočíchov, ale aj v ľudskom organizme sa nachádzajú nebezpečné mikroplasty. Dostať sa tam môžu z pitnej vody, ale aj počas bežnej konzumácie jedál z plastových obalov.
Situácia je naozaj vážna, maďarskí vedci už mikroplasty našli aj v rieke Dunaj, ktorá preteká územím Slovenska. To, že sa v tele človeka môžu nachádzať nebezpečné mikroplasty, vyplýva z výsledkov rakúskeho výskumu. Podieľal sa na ňom tím odborníkov z Agentúry životného prostredia a lekárskej univerzity vo Viedni. Do výskumu sa zapojilo osem ľudí z rôznych krajín, z celého sveta. V tomto prípade to boli obyvatelia z Poľska, z Talianska, z Japonska, z Holandska, z Ruska, zo Spojeného kráľovstva, z Fínska a z Rakúska. Monitorovaní ľudia počas jedného týždňa pili nápoje z platových fliaš a konzumovali jedlo, ktoré bolo zabalené v plastovom obale. Výsledky výskumu boli šokujúce, v tele každého jedného človeka, ktorý sa podrobil skúmaniu, našli vedci malé mikroplasty. Celkovo sa do ľudského organizmu dostalo až 9 rôznych typov plastov.
„Toto je prvá štúdia tohto druhu a potvrdzuje to, čo sme dlho predpokladali, že plasty sa dostali až do ľudských čriev. To je veľmi znepokojujúca informácia najmä pre pacientov s ochorením tráviaceho traktu,“ informoval vedúci štúdie a výskumník na Lekárskej univerzite vo Viedni doktor Philipp Schwabl. Výsledky výskumu boli odprezentované na stretnutí Spojených európskych gastroenterológov vo Viedni a boli zverejnené aj na stránke www.ueg.eu. Denník The Guardian v tejto súvislosti napísal, že viac ako 50 percent svetovej populácie môže mať vo svojej stolici mikroplasty, ktoré sú menšie ako 5 milimetrov. Výskumníci navyše tvrdia, že plasty ktoré sa nachádzajú v ľudskom organizme, môžu ohrozovať zdravie a môžu veľmi negatívne ovplyvňovať imunitný systém človeka.
Mikroplasty našli aj v Dunaji
Maďarskí vedci zverejnili v októbri výsledky výskumu, ktorým šokovali nielen domácich obyvateľov, ale aj Nemcov, Slovákov a Rakúšanov. Pri testovaní kvality vody v Dunaji objavili množstvo mikroplastov. V jednom kubíku vody z rieky, ktorá preteká aj územím Slovenska, narátali vedci od 45 až do 55 mikroplastov. Vzorka vody bola odobratá severne a južne od centra mesta Budapešť. Informáciu novinárom poskytli zástupcovia spoločnosti Wessling a zverejnil ju maďarský portál Laboratorium.ru. Podľa zamestnancov firmy, ktorá prieskum zverejnila, sa z ich výsledkov nedajú vyvodiť rozsiahlejšie závery o znečistení Dunaja. „Zverejnené výsledky boli založené len na jednorazových meraniach,“ informoval portál Laboratorium. hu manažér firmy Wessling Gábor Bordós. Mikroplasty sa pritom nenašli len v Dunaji, ale aj v iných riekach. V Rábe našli odborníci 12 plastových mikročastíc v kubíku vody, v Ipli dva kusy a v Tise od 5 až do 23 mikroplastov, podľa toho, kde odber realizovali.
Nezachytia ich ani čističky
Podľa vedcov je najväčším problémom to, že mikroplasty sú extrémne malé. Ich veľkosť je od 100 nanometrov, až po 5 milimetrov. Kvôli svojej miniatúrnej veľkosti ich nedokážu zachytiť ani čističky odpadových vôd a môžu sa tak ľahko dostať aj do ľudského organizmu. Mikroplasty, ktoré sa našli v Dunaji, sa do vody dostali z plastového odpadu, ktorý do rieky vyhadzujú ľudia. Pracovníci z Rakúskej agentúry pre životné prostredie odhadujú, že v dôsledku bezohľadnej ľudskej činnosti skončí každý rok v Dunaji od 500 až do 1 500 ton plastového odpadu. Nahromadené plasty sa potom v rieke odierajú o kamene a kým veľké časti odpadu voda odplaví do Čierneho mora, ich malé čiastočky ostávajú pod hladinou.
Medzinárodný projekt
Pred viac ako rokom začala Viedenská univerzita prírodných vied spolupracovať so slovenským Ústavom polymérov Slovenskej akadémie vied. Projekt s názvom Plastický makroodpad v Dunaji a pozdĺž neho má za úlohu zistiť pôvod plastového odpadu v okolí rieky Dunaj. Podľa Márie Omastovej, ktorá šéfuje Slovákom združeným v medzinárodnom projekte, nie je ľahké zistiť, ktorá ľudská činnosť je najviac zodpovedná za produkciu plastového odpadu. Rieky nemusí znečisťovať len priemysel alebo lodná doprava, ale aj obyčajní ľudia. Pre portál Obecné noviny odborníčka uviedla príklad, že už pri prvom vypraní sa flisová bunda zbaví veľkého množstva mikroplastov, ktoré môžu skončiť v riekach, v moriach či v oceánoch.