Spotreba energie na vykurovanie či chladenie väčšiny domácností je veľká a stojí nemalé. Jedným z riešení je investícia do energetickej efektívnosti ktorá výrazným spôsobom znižuje náklady.
V súvislosti so systematickým otepľovaním planéty sú problémom tisícky budov v metropolách, ktoré sa musia vyrovnať s nestabilnými klimatickými zmenami. Najmä počas letných a zimných mesiacov pohltí správa budov obrovské peniaze. „Budovy celosvetovo spotrebujú 30 - 40 % všetkých energií a vyprodukujú približne 33 % emisií CO₂. Najväčšia spotreba energií v budovách je na prípravu teplej vody, na chladenie a vykurovanie,“ informovala Erika Farenzenová, projektová manažérka Slovenskej rady pre zelené budovy.
Podobný problém majú aj mnohí ľudia v slovenských domácnostiach. Náklady na vykurovanie, spotrebu teplej vodu, alebo klimatizáciu v horúcich letných mesiacoch im neúmerne dvíhajú náklady na bývanie. Pritom stačí urobiť pár opatrení ktoré sa ihneď prejavia na rodinnom rozpočte. Zateplenie obvodového plášťa, výmena kotla, okien či používanie koberca môže majiteľom ušetriť stovky eur.
7 rád, ako doma ušetriť:
Náklady sa dajú znížiť aj zateplením balkónov. Pomôcť môže moderný systém vykurovania, úsporné svietidlá, či technologické inovácie. Pri akejkoľvek realizácii opatrení je dobré poradiť sa s odborníkom. Práve jeho úlohou je navrhnúť účinné opatrenia na konkrétnu nehnuteľnosť. Profesionálov sa oplatí vyhľadať aj pri aj pri kúpe nehnuteľnosti. Vyškolení zamestnanci na základe obhliadky dokážu poskytnúť záujemcom odbornejší prehľad o technickom stave budovy z hľadiska statiky, izolácie, hygieny, úniku tepla či kvality použitých materiálov.