facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Plávajúci mestský komplex Oceanix



Klimatické zmeny spôsobujú otepľovanie planéty a rýchlejšie roztápanie ľadovcov. To je príčinou narastajúcej hladiny morí a oceánov. Vedci predpokladajú, že o niekoľko desiatok rokov budú mať takmer všetky pobrežné mestá problémy so záplavami.


Riešením by mohol byť futuristický a sebestačný plávajúci komplex s názvom Oceanix. Jeho kapacita má byť 10- tisíc obyvateľov a konštrukčne by mal odolať aj hurikánom. Plávajúce mesto budúcnosti s názvom Oceanix City navrhli odborníci zo spoločnosti Bjarke Ingels. Viac ako sedemdesiat dánskych architektov si dalo záležať na tom, aby bol celý komplex v súlade s prírodou a aby reflektoval na všetky požiadavky zákazníkov. Zároveň má byť zachovaný najvyšší komfort s cieľom maximálnej bezpečnosti obyvateľov, ktorí sa rozhodnú pre takéto netradičné bývanie. „Spoločnosť Oceanix navrhuje a stavia plávajúce mestá pre ľudí, ktorí chcú žiť na oceáne, v súlade so životom pod vodou. Sme priekopníkmi v systéme, ktorý napĺňa všetky potreby ľudstva, ale nezabíja morské ekosystémy,“ prihovára sa záujemcom generálny riaditeľ firmy Oceanix Collins Chen na webovej stránke spoločnosti.

Oceanix, komplex, more

Projekt schválila OSN

Koncept plávajúceho mesta, ktoré by sa malo rozprestierať na ploche 75 hektárov, zožal pri predstavovaní úspech, aj kritiku. Niektorí odporcovia projektu sú presvedčení o tom, že ľudia nebudú chcieť bývať v komplexe na šírom mori. Odradiť ich môže aj to, že budú od pevniny vzdialení niekoľko desiatok minút plavby loďou. Veľa sa diskutuje aj o bezpečnosti takýchto plávajúcich miest a o tom, či v prípade silnej búrky alebo hurikánu nehrozí obyvateľom nebezpečenstvo. Konštruktéri však oponujú, že systém ostrovčekov je navrhnutý tak, aby odolal aj hurikánu piatej kategórie. Pravdou je, že celý projekt je zatiaľ len v rovine teórií a grafických návrhov, a s výstavbou sa ešte nezačalo. Napriek tomu pri predstavovaní komplexu na pôde Organizácie spojených národov jej zástupcovia takúto myšlienku odobrili ako perspektívne riešenie do budúcnosti. „Ako sa menia klimatické a vodné ekosystémy, musí sa zmeniť aj spôsob, akým sa budú naše mestá viazať na vodu,“ okomentovala projekt Oceanix City pre internetový portál grist.org Amina Mohammed, ktorá pôsobí ako zástupkyňa generálneho tajomníka OSN.

Oceanix, more, komplex

V súlade s prírodou

Mesto na mori by malo byť úplne potravinovo sebestačné. Mali by ho tvoriť navzájom poprepájané ostrovčeky s asi 300 obyvateľmi. Jeho celková kapacita sa odhaduje na 10-tisíc ľudí. Zdroj obživy má poskytovať poľnohospodárstvo a oceán, po ktorom sa budú stavby v tvare kruhu plaviť. Pohyb medzi jednotlivými ostrovmi má byť zabezpečený elektrickými autami, skútrami a motorovými člnmi. Pri výstavbe sa budú preferovať len ekologické stavebné materiály a mesto nebude produkovať žiadny odpad. Energia sa bude získavať výlučne z obnoviteľných zdrojov. Súčasťou komplexu majú byť školy, nemocnice, trhovisko, ale aj miesta na oddych, na šport a na kultúru. Dizajnérska spoločnosť Bjarke Ingels upozornila, že všetky budovy budú mať maximálne sedem poschodí, aby odolávali náporom vetra. Uvažuje sa nad tým, že projekt by sa mohol vybudovať na pevnine a až potom sa umiestni na more. Žiadnu konkrétnu lokalitu zatiaľ investor nezverejnil. „Teraz ešte nepoznáme presnú cenu životných nákladov na takomto mieste. Nemáme ani vytipovanú oblasť na testovanie prvého prototypu,“ priznal generálny riaditeľ spoločnosti Oceanix Collins Chen pre webový portál grist.org.



Zdroje : Foto - Oceanix.org
Publikované : 03.11.2019    Autor: Martin Benka
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk