Vedci a klimatológovia označujú menom A68 obrovský ľadovec, ktorý sa v dôsledku globálneho otepľovania odtrhol od Antarktídy. Poslednými pozorovaniami sa zistilo, že gigantická ľadová kryha sa nebezpečne vzďaľuje.
Podľa odborníkov môže jeho presun a prípadné roztopenie negatívne ovplyvniť hladinu morí a oceánov. Odtrhnutý kus ľadu meria 5 800 kilometrov štvorcových. Len na porovnanie je až štyrikrát väčší ako anglická metropola Londýn. Aj keď k jeho odtrhnutiu došlo v lete 2017, vedci až teraz pomocou helikoptér podrobne skúmajú, čo sa s gigantickým ľadovcom vlastne deje. „Je zrejmé, že sa od Antarktídy vzďaľuje. Jednoznačne sme videli medzeru medzi ľadovou pevninou a odlomeným ľadovcom A68,“ povedala pre televíziu CNN jedna z členov výpravy Ella Gilbert, ktorá je súčasťou vedeckého tímu študujúceho odtrhnutý ľadovec.
Nebezpečne sa vzďaľuje
Podľa odborníkov pláva ľadovec A68 smerom na sever. Tím vedcov plánuje pozorne sledovať nielen jeho ďalšiu cestu, ale aj celkový dosah, ktorý môže mať na planétu Zem. Výskumníkov zaujíma aj samotný ekosystém, ktorý jeho oddelením od pevniny vznikol, pretože ukrýva tajomstvá, ktoré môžu byť staré až 120-tisíc rokov. Ľadovec A68 sa odtrhol zo šelfu menom Larsen C. „Výskumné plavidlo vezme na konci februára vedcov z Falklandských ostrovov na južný pól. Loď bude cestovať na jedno z najodľahlejších miest na planéte a bude vyžadovať neustálu navigáciu zo satelitu,“ informoval v júli tohto roka vedec David Vaughan prostredníctvom internetového potrálu loanpride. com. Vedci ľadovec študovali od roku 2010, keď sa v tejto časti Antarktídy objavila veľká puklina. Trhlina sa nebezpečne rozrástla v roku 2016 a k samotnému odtrhnutiu došlo v polovici júla 2017.
Súčasťou tímu, ktorý teraz monitoruje odtrhnutý ľadovec A68, je aj Adrian Luckam z univerzity Swansea vo Veľkej Británii. Podľa neho sa trasa a ďalší vývoj ľadovej kryhy dá len ťažko predpokladať. „Ľadovec môže ostať v jednom kuse alebo sa môže rozlomiť na menšie časti, ktoré budú putovať do teplejších morí,“ informoval spravodajskú stanicu CNN. Adrian Luckam so svojím tímom zároveň tvrdí, že keď sa budú zo šelfu Larsen C naďalej odlamovať ďalšie kusy ľadovcov, bude to mať priamy súvis so zvyšovaním hladiny svetových morí a oceánov.