Najľudnatejšia časť Číny, do ktorej spadá aj jej hlavné mesto, Peking, sa podľa prognóz môže stať do konca tohto storočia neobývateľná.
Tvrdia to vedci z amerického Massachusettského technologického inštitútu, podľa ktorých sa v budúcnosti táto oblasť stane najkritickejším miestom z hľadiska dôsledkov smrtiacich vĺn horúčav. Reč je najmä o Severočínskej nížine, kde momentálne žije až 400 miliónov ľudí. Dôvodom je enormné znečistenie tejto oblasti a skleníkové plyny. Ak sa výrazne nezníži znečistenie ovzdušia a nezastavia sa klimatické zmeny, oblasť môžu zasiahnuť extrémne horúčavy. To by malo negatívny dosah pre celý región a najmä pre mnohých roľníkov, ktorí tam žijú. Dôvodom je vysoká koncentrácia CO2 v ovzduší na index WBT, ktorý odráža kombináciu vysokej teploty a vysokú vlhkosť vzduchu.
Pri hodnote WBT nad 35 stupňov Celzia stráca zdravý ľudský organizmus schopnosť ochladiť sa potením, čo môže mať už do šiestich hodín fatálne následky. Ak sa emisie v danom regióne nedostanú pod kontrolu, hodnoty WBT nad 35 stupňov Celzia môžu byť v rokoch 2070 až 2100 v tejto oblasti bežným javom. S nadmerným smogom bojuje aj vláda, ktorá chce do roku 2020 zatvoriť približne tisíc firiem, ktoré spôsobujú najväčšie znečistenie ovzdušia.