Plasty v rôznej forme využívame doslova každý deň. Napriek tomu väčšina ľudí vôbec nepozná symboly na plastových fľašiach, ani históriu toho, ako plast vznikol.
Najčastejšie symboly na plastových fľašiach:
PETE/PET (polyetyléntereftalát): Symbol označuje obaly, ktoré sú určené len na jedno použitie a pri opakovanom použití sa z nich môžu uvoľňovať chemické látky. Pri správnom použití a skladovaní nie sú pre zdravie nebezpečené.
HDPE (polyetylén vysokej hustoty): Chemicky odolný plast bez zápachu, netoxický a recyklovateľný. Aj preto sa používa na výrobu vodovodných rúrok, plynových rozvodov, ale aj dojčenských fliaš.
PVC (polyvinylchlorid): Plast s vysokou tvrdosťou. Väčšinou sa využíva na výrobu podlahových krytín. Pri jeho zmäkčovaní môže dochádzať k tvorbe ftalátov, ktoré sú pre zdravie nebezpečné.
LDPE (polyetylén nízkej hustoty): Vyrábajú sa z neho plastové tašky a obalové fólie. Nie je toxický a je veľmi dobre recyklovateľný.
PP (polypropylén): Z tohto materiálu sa vyrábajú predovšetkým potravinové plasty ako tégliky a fľaše, používa sa aj v zdravotníctve, nie je nebezpečný.
PS (polystyrén): Má výborné termoizolačné vlastnosti, používa sa vo veľkom predovšetkým v stavebníctve na zatepľovanie domov. Okrem toho aj v potravinárstve ako jednorazové obaly na jedlo. Jeho dlhšie vystavenie vysokým teplotám môže viesť k uvoľneniu jedovatého styrénu.
PC (polykarbonát): Plasty z iných druhov, ako napríklad polykarbonát, môžu do jedla uvoľňovať nebezpečný bisfenol A (BPA). Tento plast by nemal byť v styku s jedlom a nápojmi.
Bisfenol A (BPA): Chemická zlúčenina, ktorá sa využíva pri výrobe opakovateľne využiteľných plastových fliaš, nádob, príborov a povrchu plechoviek. Ide o endokrinný disruptor, ktorý vie narušiť fungovanie hormonálneho systému, takže môže spôsobovať choroby srdca, cukrovku, ale aj obezitu.
Zaujímavosti o plastoch:
1862
Na výstave v Londýne predstavili parkesin – tvrdú, elastickú látku, predchodcu dnešných plastov. Jeho vynálezca Alexander Parkes ho však nedokázal masívne využiť a nakoniec skrachoval.
1870
Bratia John a Isaiah Hyattovci receptúru vylepšili a vynašli celuoid, ktorý sa pokladá sa začiatok doby plastovej.
6,5 miliárd eur
by tvorili do roku 2030 náklady Európskej únie na sanáciu škôd, ak by nepristúpila k novým opatreniam v prípade plastov.
o 50 %
sa zníži množstvo plastového odpadu, ak začnú platiť nové opatrenia.
80 %
odpadu, ktorý sa nachádza na plážach, tvorí plast. Viac ako polovicu z neho tvoria výrobky na jednorazové použitie, ako sú slamky, nádoby na potraviny a príbory.
70 %
plastového odpadu v moriach tvoria rybárske siete a rybárske potreby.
30 miliónov ton
potravinového odpadu vyprodukuje Európa ročne. Od roku 2004 do roku 2014 sa tento objem zdvojnásobil.
30 kg
plastového odpadu vyprodukuje jeden Európan ročne, za dekádu je to nárast o 40 až 50 %.
až 74 %
skla, ktoré by mohlo byť alternatívou plastu, sa v Európe recykluje. V Belgicku je to až 94 %. Z plastov sa však recykluje len tretina.