Aj keď sa svet a jednotlivé štáty v poslednom čase všemožne snažia bojovať s plastovým odpadom, podľa mnohých odborníkov sa nachádzame v environmentálnej kríze.
Neúmerne totiž narastá počet plastových obalov, ktoré sa dennodenne na Zemi vyprodukujú. Vedci sa netaja tým, že problém s plastovým odpadom, ktorý sa v prírode rozkladá neúmerne dlho, je rovnako veľký ako klimatické zmeny, ktoré ohrozujú našu planétu. Kým v roku 2006 sa na Zemi vyrobilo 300 miliárd PET fliaš, v roku 2018 to už bolo viac ako 500 miliárd kusov. Do roku 2021 stúpne podľa odhadov číslo vyprodukovaných plastových fliaš až na hrozivých 583 miliárd kusov. Vyplýva to zo štúdie svetových a nezávislých poskytovateľov spoločnosti Euromonitor International, ktorá analyzovala situáciu na trhu. Štúdiu zverejnil renomovaný britský denník The Guardian, podľa ktorého sa každú jednu sekundu na svete predá neuveriteľných 20-tisíc plastových fliaš.
Problematická je Ázia
Aj keď sa Európa snaží všemožne recyklovať, problémom začínajú byť ázijské krajiny a ich dopyt po balenej vode. Práve v mnohých z nich je odpadové hospodárstvo oveľa menej rozvinuté ako v európskych štátoch. Čína je podľa odborníkov v tomto ukazovateli najrizikovejšou krajinou. Zo štúdie spoločnosti Euromonitor International vyplýva, že kým v roku 2015 kúpili obyvatelia krajiny 68,4 miliardy kusov fliaš balenej vody, o rok neskôr to už bolo 73,8 miliardy kusov PET fliaš. V niektorých štátoch, v ktorých funguje zálohovanie PET fliaš, sa podarí zrecyklovať až 90 percent takéhoto odpadu. Celosvetovo sa však zrecyklovala v roku 2016 len menej ako polovica PET fliaš a len zo 7 percent tohto odpadu sa vyrobili nové fľaše. Materiál PET, alebo polyetyléntereftalát, je pritom recyklovateľný a vhodný na opätovné použitie.
Najviac plastov tvoria giganti
Organizácia Greenpeace tvrdí, že najviac plastov na svete produkujú gigantické spoločnosti v oblasti nápojov, ako sú Coca-Cola a Pepsi. Tiež výrobca cukroviniek, spoločnosť Nestlé. Vyplýva to z ich prieskumu vyzbieraného odpadu v 42 krajinách sveta, ktoré urobili v spolupráci s hnutím Break Free From Plastic v roku 2018. „Najviac takto vyzbieraného odpadu tvoril polystyrén z téglikov na kávu a materiál PET, ktorý sa používa vo fľašiach a nádobách na nápoje“, informoval britský denník The Guardian. Podľa Greenpeace vyprodukuje Coca-Cola viac ako 100 miliárd jednorazových plastových fliaš ročne. Všetky dotknuté konglomeráty tvrdia, že pracujú na tom, aby obaly, v ktorých predávajú svoje výrobky, boli čo najviac recyklovateľné. Plastové fľaše by sa mohli vyrábať zo 100-percentne recyklovateľných plastov, tzv. RPet. Podľa Greenpeace treba dosiahnuť to, aby spoločnosti vyrábajúce nealkoholické nápoje znížili svoju plastovú stopu. Inak svetu hrozí, že prebytok plastového odpadu bude ľuďom spôsobovať rovnaké problémy, ako nám prinášajú klimatické zmeny a globálne otepľovanie.