Máme za sebou mesiace lockdownu, ktoré sme zväčša prežili izolovaní v našich bytoch a v domoch. „Aspoň sme menej zaťažili našu planétu,“ povzdychne si azda každý, komu na nej aspoň trochu záleží. Lenže do veľkej miery platí, že opak je v skutočnosti pravdou.
Ani počas pandémie sme totiž neprestali jesť, pracovať a žiť. Fyzický kontakt s blízkymi, s kolegami, so spolužiakmi, ale aj s obchodmi, reštauráciami alebo prírodou mimo okresu nahradili miliardy klikov na klávesnici. Absolvovali sme dlhé hodiny (video)hovorov a masívne sme využívali donášku tovarov a jedál až k dverám našich príbytkov. Tie boli často zabalené v niekoľkovrstvových a jednorazových obaloch. Nemalú uhlíkovú stopu sme vytvárali každý deň, z pohodlia našich gaučov, bez toho, aby sme čo i len vystrčili nos z domu.
Letné uvoľnenie opatrení, ktoré zažívame už druhý rok po sebe, nemusí nutne znamenať ekologickú katastrofu. Stačí ku všetkému, čo robíme, pristupovať s rozumom a vedome. Ekologickejšie cestovať, nákupy si lepšie plánovať a hlavne, odpad nevnímať ako nepoužiteľnú surovinu, ale ako nový materiálový či energetický zdroj.
Aktuálne vydanie časopisu Green Magazine prináša mnoho nových a zaujímavých tém. Azda najaktuálnejšou je povinný zber kuchynského bioodpadu, ktorý by mal od 1. júla fungovať na Slovensku vo všetkých mestách a obciach. V reportáži o elektromobiloch sa zase dozviete, kedy by mohli byť bežné autá nahradené elektrickými. Zaujímavá je tiež reportáž o tom, že Čína a Turecko odmietajú po rokoch prijímať plastový odpad z Európy.
V magazíne nájdete mnohé ďalšie články, rozhovory a recenzie, ktoré sú dobrou pomôckou na to, aby sme sa zamysleli, inšpirovali a hlavne aby sme dokázali udržať našu uhlíkovú stopu na uzde – ako v čase lockdownu, tak aj počas aktuálnych uvoľnenejších letných mesiacov.
* autorka pôsobí ako analytička WOOD & Company