Ropa ako základný vývozný artikel v Saudskej Arábii o niekoľko rokov končí. Preto v moslimskom kráľovstve rozmýšľajú ako ďalej. Pri brehoch červeného mora chcú vybudovať nové zelené megamesto za 431 miliárd eur.
Meno dostalo meno NEOM (NeoMostaqbal). Ide o zloženie slov NEO (nový) a písmena M, ktoré odkazuje na slovo Mostaqbal, čo znamená budúcnosť. Mesto bude sídliť v Arabskom zálive na brehoch červeného mora pri Suezskom prieplave, ktorý výrazne skracuje plavbu lodí z Ázie do Európy. Okrem Egypta a Jordánska bude jeho susedom aj Izrael, ktorý má kúsok odtiaľ hranicu v meste Eilat. Rozloha Neomu bude 26 500 štvorcových kilometrov, čo je asi polovica rozlohy Slovenska. Korunný princ Saudskej Arábie Mohamed bid Salmán tvrdí, že toto mesto nie je pre klasických investorov, ale pre rojkov, ktorí chcú so svetom niečo urobiť.
Mesto uprostred púšte bude zelené a udržateľné. Energiu by malo získavať z obrích solárnych elektrární. V miestnych podmienkach je 350 slnečných dní, avšak vďaka prúdeniu vetra je počasie prijateľnejšie. Slnko má pomáhať vykurovať aj gigantické skleníky, kde si chcú pre mesto dopestovať zeleninu. Pitnú vodu si plánujú vyrábať vďaka novým technológiám zo slanej morskej vody. Okrem toho má byť Neom príkladom prepojiteľnosti . Sústrediť sa chcú na zelenú dopravu, pričom mesto má byť dostupné po zemi, po vzduchu aj po vode. „Bude to civilizačný skok pre ľudstvo,“ dodal Mohamed bid Salmán, ktorý plánuje mať z Neomu nový obchodný uzol s vyspelou výrobou a bio-technológiami. „Všetko tu bude mať spojenie s umelou inteligenciou,“ zdôraznil. V rozpätí osemhodinového letu od Neomu sa nachádza 70 percent svetovej populácie. Saudská Arábia je najväčším exportérom ropy na svete. Pre veľké zásoby čierneho zlata sa však ceny za barel už dávno nešplhajú k stovke dolárov, a tak aj konzervatívne moslimské kráľovstvo hľadá nové možnosti a najmä novú budúcnosť.
Projekt Neom je súčasťou projektu Vízia 2030, čo je nedávno predstavený plán vlády, ako znížiť závislosť krajiny od vývozu a ťažby ropy. Prvá časť zeleného megamesta by mala stáť už o 5 rokov. Okrem peňazí od vlády Saudskej Arábie sa na jeho výstavbe majú podieľať aj súkromní investori. Priniesť túto víziu do mesta budúcnosti bude mať na starosti bývalý šéf Siemensu Dr. Klaus Kleinfeld.