facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Nórsko je svetovým lídrom v recyklácii fliaš



Škandinávska krajina, ktorá má porovnateľný počet obyvateľov ako Slovensko, môže byť pre nás inšpiráciou. Jednou z oblastí je prepracovaný systém vykupovania PET fliaš a plechoviek.


Výsledkom je, že Nórsko dokáže recyklovať až 97 percent odpadu z plastových fliaš. Minister životného prostredia Ján Budaj avizoval, že u nás sa zálohovanie fliaš a plechoviek zavedie v roku 2022, ako sa pôvodne plánovalo. Zákon sa bude meniť ešte v niektorých oblastiach. Nórske kráľovstvo za 21 rokov dotiahlo svoj recyklačný systém takmer do dokonalosti. Realizuje ho prostredníctvom spoločnosti Infinitum, ktorá vznikla v roku 1999. Viaceré štáty sa týmto úspešným projektom inšpirujú a snažia sa ho aplikovať vo svojich krajinách. Medzi nimi je Austrália, ale aj India, Čína alebo Škótsko. „Nórsko je svetovým lídrom v recyklácii vďaka svojmu neuveriteľnému systému. Je schopné recyklovať 97 percent odpadu z plastových fliaš,“ napísal v reportáži magazín Intelligent Living. Základom úspechu je to, že až 92 percent z recyklovaných fliaš obsahuje veľmi kvalitné materiály. Vďaka tomu je možné opätovne ich použiť napríklad na výrobu fliaš na pitnú vodu až 50-krát za sebou.

fľaše, Nórsko

Pritom ide naozaj o úctyhodné číslo, ktoré pomáha eliminovať množstvo plastového odpadu. Podľa viacerých oceánografov sa viac ako 90 percent plastov, ktoré sa vyprodukujú na celom svete, vôbec nerecykluje. Podľa britskej televízie BBC každý rok v moriach a v oceánoch skončí takmer 10 miliónov ton odpadu. Novinárka Luana Steffen, ktorá porovnávala systémy zálohovania v jednotlivých krajinách, uviedla, že vo Veľkej Británii sa recyklácia plastových fliaš pohybuje na úrovni 25 percent. V Spojených štátoch amerických je to 30 percent. Nórsky systém, vďaka ktorému sa dokáže zhodnotiť a efektívne použiť 97 percent odpadu z PET fliaš, je preto jednoznačným víťazom hodným nasledovania.

Fľaše spotrebiteľom požičiavajú

Krajina už dávno zistila, že bez finančných stimulov bude veľké firmy a jednotlivcov k recyklácii motivovať len ťažko. Nórsky model je preto postavený na základe systému pôžičiek. Pri nákupe si spotrebiteľ plechovku ani fľašku nekupuje, ale, obrazne povedané, len si ju požičiava. Keď si zákazník kúpi nápoj, predajca mu zaúčtuje poplatok v prepočte od 0,12 centov do 0,27 centrov v závislosti od veľkosti fľaše. „Radi by sme sa časom dostali do bodu, keď si ľudia uvedomia, že si kupujú len samotný produkt a jeho obal si na určitý čas požičiavajú,“ uviedol generálny riaditeľ Kjell Olav Maldum na stránke spoločnosti Infinitum. Poplatok za fľašu môže byť spotrebiteľovi naspäť vyplatený viacerými spôsobmi. Plastové fľaše ľudia môžu napríklad odovzdať do automatu.

Ten po naskenovaní čiarového kódu vráti zákazníkovi peniaze. Firma, ktorá spravuje zálohový systém v Nórsku, na svojej stránke upozorňuje, že fľaša musí byť prázdna a bez tekutín. Inak automat nedá peniaze zákazníkovi, ale zálohu vráti predajcovi, ktorý PET fľašu vyprázdnil. Fľašky sa rovnako môžu vracať na čerpacích staniciach a v malých obchodoch výmenou za kredit alebo za hotovosť. Majitelia týchto prevádzok za každú recyklovanú fľašu, ktorú zákazníci donesú do obchodu, dostanú peňažný obnos.

fľaša, Nórsko

Na Slovensku je zavedenie zálohovania PET fliaš a plechoviek naplánované na rok 2022. Minister životného prostredia Ján Budaj avizoval, že pripravovaný zákon sa ešte bude meniť. „O zlepšení zákona sa v súčasnosti rokuje s reprezentantmi všetkých strán, ktoré zákon zaväzuje k povinnostiam. Cieľom je vymožiteľnosť zákona a zvýšenie rozsahu zálohovania,“ informovala Monika Szabó z Ministerstva životného prostredia SR.

Viacero odborníkov sa zhoduje v tom, že systém recyklácie je v Nórsku úspešný, lebo v krajine sú prísne nastavené kontrolné mechanizmy. V Nórskom kráľovstve sú zdaňovaní environmentálnou daňou nielen spotrebitelia, ale tiež producenti plastov. „Práve jej výška závisí od ochoty a od schopnosti podieľať sa na recyklácii. Ak sa celoštátne recyklovanie dostane nad hranicu 95 percent, tak je každý producent od tejto dane automaticky oslobodený,“ uviedla novinárka Luana Steffen v reportáži na stránke intelligentliving.co. Celý tento model zaujal amerického výrobcu nealkoholických nápojov. Firma podobné automaty, ako sú v Nórsku, nainštalovala do zábavných parkov vo Veľkej Británii a dlhodobo sleduje, aký efekt to bude mať na spotrebiteľov.



Zdroje : foto: Depositphotos, Pexels
Publikované : 17.11.2020    Autor: Zuzana Sečkárová, Ing. Katarína Dermanová
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk