Lodná doprava devastuje prírodu. Každý tretí deň stroskotá na mori loď s hmotnosťou vyše 300 ton. Investigatívny dokument Morská slepota – Skutočná cena lodnej dopravy odhaľuje negatívny dosah konzumnej spoločnosti na životné prostredie a na ekosystém.
Tvorcovia filmu tvrdia, že ročne znečistí oceány až 150-tisíc ton uniknutej ropy z nákladných lodí a každá loď denne spáli približne 200 ton nečistého paliva. V dokumente Morská slepota poukázali jeho autori na zdrvujúci vplyv nákladnej lodnej dopravy na planétu Zem. Väčšina vecí, ktoré potrebujeme pre každodenný život, vrátane oblečenia, je vyrobená na opačnej strane zemegule. Kým tieto veci dorazia do Európy, plavia sa tisícky kilometrov po mori na nákladných lodiach. Plavidlá neuveriteľných rozmerov merajú viac ako 300 metrov a naraz dokážu v kontajneroch previesť náklad s hmotnosťou 80-tisíc ton.
V snahe poskytnúť ľuďom dostatok tovarov každý deň svetové moria a oceány križujú tisícky takýchto lodí. Odborníci odhadujú, že moria neustále brázdi až 60-tisíc plavidiel. Bežnou súčasťou lodnej dopravy sú aj havárie, o ktorých sa hovorí len veľmi málo, lebo väčšinou sa stanú na otvorenom mori ďaleko od zraku verejnosti. Každoročne na mori stroskotá viac ako 120 lodí a každá z nich váži vyše 300 ton. To znamená ekologickú haváriu s dosahom na životné prostredie a na život v oceáne každý tretí deň.
Lode poháňa nečisté palivo
Nákladné plavidlá, ktoré križujú oceány, sú také obrovské, že by dokázali odviezť až desať lietadiel Airbus A 320 či celý Titanic. Obrovský kolos, má aj neúmerne vysokú spotrebu paliva. Preto, aby sa zbytočne nenavyšovala cena za transport, čo by sa odrazilo aj na vyššej cene prepravovaných tovarov, sa na pohon lodí používa nekvalitné palivo. Investigatívny dokument Morská slepota – Skutočná cena lodnej dopravy približuje, že motor nákladných lodí dokáže spáliť takmer všetko, od benzínu až po uhoľný kal.
Najčastejšie sa však používa prebytočný vykurovací olej, ktorý vzniká ako odpad pri spracovaní a mimoriadne zapácha. Práve ten zabezpečuje, že cena za transport je stále nízka a zbytočne sa nezvyšuje cena prepravovaného tovaru. Nákladné lode dokážu denne spotrebovať až 200 ton paliva. Najčastejšie používaný vykurovací olej je síce lacný, ale predstavuje enormnú záťaž pre životné prostredie. Má totiž vysoký obsah síry a pevných častíc.
Neúmerné množstvo síry
Skratka PPM (parts per million) v preklade z anglického slova znamená častice na milión. PPM sa používa na vyjadrenie koncentrácie. Len pre predstavu jedna nákladná loď dokáže spáliť až 3 500 PPM (častíc na milión), kým auto v Európskej únii musí spĺňať zákonnú hodnotu len 15 PPM (častíc na milión). Aktivisti vypočítali, že jedna jediná nákladná loď spáli rovnaké množstvo síry ako 50 miliónov automobilov! Preto 20 najväčších lodí znečistí ovzdušie viac ako miliarda áut na planéte.
Problémom je, že moria ročne brázdi až 60-tisíc takýchto nákladných lodí, ktoré do ovzdušia vypúšťajú síru. Síra a sadze v ovzduší sa dajú ľahko vdýchnuť. Po vstrebaní sa do organizmu môžu spôsobovať astmu a smrť. Vedci vypočítali, že pre škodlivé vplyvy lodnej dopravy ročne zomrie až 60-tisíc ľudí. Podľa dokumentu je lodná doprava celosvetovo zodpovedná za tvorbu až 4 % skleníkových plynov.