Na Zemi aktuálne žije viac ako 7,7 miliardy ľudí a v najbližších desiatkach rokov má počet obyvateľstva naďalej stúpať. Podľa odhadov bude v roku 2050 žiť na našej planéte až 9,7 miliardy ľudí.
Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo varuje, že budeme musieť vyrobiť o 70 percent potravín viac, v porovnaní s rokom 2007, aby sa naplnili ľudské potreby a aby svet netrpel hladom. Nakŕmiť takmer desať miliárd ľudí a zabezpečiť dostatok potravín a jedla pre všetkých bude v budúcnosti skutočnou výzvou pre svetových lídrov. V tejto snahe by ľudstvu mohli pomôcť moria a oceány. Oceány totiž pokrývajú 71 percent zemegule, zohrávajú dôležitú úlohu pri regulovaní klímy a pri absorbovaní oxidu uhličitého. Okrem toho v nich žije množstvo rýb a živočíchov. Najväčšia medzinárodná organizácia, ktorá sa zameriava na ochranu oceánov s názvom Oceana, tvrdí, že morské plody a živočíchy by mali v budúcnosti zohrávať oveľa významnejšiu úlohu v riešení potravinovej krízy. „Je potrebné znížiť znečistenie oceánov, zastaviť nadmerný rybolov a zvýšiť transparentnosť v love rýb,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Oceana Andrew Sharpless pre internetový portál Foodnavigator.
Ryby zachránia svet
Organizácia Oceana sa už niekoľko rokov snaží bojovať za obnovenie morskej biodiverzity a poukazuje na to, že morské živočíchy sú obnoviteľným zdrojom potravy. Len je potrebné, aby sa ľudia správali k moriam ohľaduplnejšie a neznečisťovali ich. V budúcnosti totiž môžu práve ryby vylovené z oceánov nasýtiť väčšinu planéty. To je aj hlavnou myšlienkou ich celosvetovej kampane s názvom Zachráňte oceány, živte svet. „Riadenie rybolovu na základe vedy pomôže oživiť oceány a zotaviť sa im v oblastiach, ktoré sú poškodené. Cieľom kampane je poukázať na to, že keď sa obnoví populácia voľne žijúcich rýb, môžu byť zdrojom bielkovín pre ľudí takmer na celom svete,“ vyzývajú zamestnanci organizácie na stránke oceana. org.
Neostáva veľa času
Konať treba rýchlo, svetoví oceánografovia totiž odhadujú, že celková obmena biodiverzity morí nenastane zo dňa na deň. Môže trvať až desať rokov, kým sa zničené časti oceánov obnovia, ale podľa údajov OSN už bude žiť v roku 2030 na Zemi približne 8,5 miliardy ľudí. Najväčším problémom podľa organizácie Oceana okrem znečistenia morí je aj to, že len niekoľko krajín kontroluje dodávky rýb na svetové trhy. Z toho vyplýva, že vždy dochádza k výlovu na takmer rovnakých miestach a oceány sa nestíhajú na týchto územiach obnovovať. „Deväť krajín v Európskej únii kontroluje dve tretiny svetových zásob rýb. Až 90 percent svetových dodávok rýb je v rukách Európskej únie a 29 iných krajín, ako napríklad Číny alebo Indonézie,“ napísala hlavná editorka portálu Foodnavigator Flora Southey. Viaceré zverejnené štúdie pritom poukazujú, že keď sa do praxe zavedú efektívne opatrenia, celosvetový úlovok sa môže zvýšiť o 15 percent oproti súčasným úrovniam bez toho, aby sa výrazne poškodil morský ekosystém.