Zistite aká je odporúčaná denná dávka minerálky a či je pravda že nadmerná konzumácia minerálok škodí nášmu zdraviu.
ZÁSADITÁ MINERÁLKA POMÁHA PO NADMERNOM POŽITÍ ALKOHOLU „PO OPICI“
Po požití veľkého množstva alkoholu organizmus zažíva absolútny rozvrat látkovej výmeny a straty minerálov. Čím viac vypijeme, tým častejšie musíme chodiť na toaletu. S močom odchádza z tela veľa dôležitých minerálnych látok. Alkohol zároveň podráždi žalúdok a najmä pečeň. Pečeň totiž musí alkohol rozložiť a škodlivé látky vylúčiť z tela. Preto je nevyhnutné organizmu dodať tekutiny a minerály, hlavne horčík. Dobré je piť predovšetkým minerálne vody so zvýšeným obsahom minerálov, hlavne sodíka a hydrogénuhličitanov.
JE TO PRAVDA!
SODÍK V MINERÁLNYCH VODÁCH ŠKODÍ ZDRAVIU
Sodík, ktorý má chemickú značku Na, latinsky Natrium, patrí k najdôležitejším minerálom, ktoré ľudský organizmus nevyhnutne potrebuje na reguláciu objemu telesných tekutín a prenos nervových vzruchov. V súvislosti s prísunom sodíka do organizmu formou minerálnych vôd je dôležité poukázať aj na skutočnosť, že sodík v minerálnych vodách nie je viazaný na chloridy (ako NaCl), ale na hydrogénuhličitany (ako NaHCO₃). Mnohé práce amerických, nemeckých, ale i českých balneológov potvrdili, že pitie hydrogénuhličitanových sodných minerálnych vôd u hypertonikov môže dokonca viesť k normalizácii krvného tlaku. Pri snahe znížiť denný príjem sodíka je vhodné obmedziť najmä príjem soli vo forme (NaCl) v priemyselne spracovaných potravinách. Minerálne vody naproti tomu majú zanedbateľný obsah sodíka a obsahujú potrebné stopové prvky a dôležité minerály vo využiteľnej forme pre organizmus (horčík, vápnik, draslík, kremík, zinok, selén a i.). Napr. obsah Na (sodík) v minerálnej vode je 0,037 g na 100 ml a 2,5 g na 100 g v šunke. Pri pití minerálnych sodných vôd je potrebné rešpektovať zvýšenú citlivosť k sodíku u detí, sklon k tvorbe opuchov a zdravotné riziká u chorých, ktorí majú predpísanú nízkosodíkovú diétu.
NIE JE TO PRAVDA!
MINERÁLKY JE DOBRÉ STRIEDAŤ
Stredne mineralizované minerálne vody (do 1 500 mg/l) sú vhodným doplnkom pravidelného pitného režimu. Je dobré ich striedať, nie z dôvodu nadmerného zaťaženia organizmu minerálnymi látkami, ale preto, že každá minerálna voda má výnimočné zloženie, ktoré má rôzne priaznivé fyziologické účinky na ľudský organizmus. Na Slovensku máme možnosť vybrať si rôzne druhy minerálok podľa typu, obsahu a pomeru minerálnych látok či osobných preferencií.
JE TO PRAVDA!
MINERÁLKY MÔŽEM VYPIŤ MAXIMÁLNE 0,5 L DENNE
Koľko a aký druh minerálky by sme mali denne vypiť, závisí od nás a skutočného obsahu minerálov vo vode. Minerálne vody majú vhodne dopĺňať aj denný pitný režim, ktorého základom by mala byť voda s nižšou mineralizáciou (t. j. do 500 mg/l). Vo všeobecnosti platí, že vyššie mineralizovaná minerálna voda (do 1 500 mg/l) by nemala prekročiť 30 – 50 % z celkového denného príjmu vody, ktorý je individuálny, ale v zásade predstavuje 2,5 – 3 l na osobu, v závislosti od telesnej hmotnosti, veku, stravovania, teploty, telesnej aktivity, atď. V niektorých situáciách sú minerálne vody s vyšším obsahom minerálnych látok ideálnym zdrojom na krytie nedostatku vody a minerálnych látok.
NIE JE TO PRAVDA!