facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

LEGO recykluje svoje stavebné kocky



Kultová plastová stavebnica LEGO sa rozhodla prispieť k ochrane prírody. Jej vývojári analyzujú uhlíkovú stopu svojich výrobkov. Snažia sa o to, aby čo najmenej legových kociek skončilo vyhodených v odpade a zaťažovalo planétu.


Spoločnosť LEGO spustila testovací proces svojej kampane zatiaľ len v Spojených štátoch amerických. Podľa agentúry AP jej princíp spočíva v tom, že zákazníci môžu posielať nechcené legové kocky naspäť do firmy. Takéto stavebnice, ktoré by inak s najväčšou pravdepodobnosťou skončili vyhodené v odpadkoch, sa dostanú do rúk iným deťom. Systém funguje tak, že klienti si môžu na webovej stránke firmy LEGO vytlačiť štítok adresáta. Do pripravenej škatule zabalia legové kocky a bezplatne ich odošlú do centrály spoločnosti. Spoločnosť LEGO takto získané kocky vyčistí a v zmysle svojej novej filozofie ich posiela ďalej do rôznych neziskových organizácií po celej krajine. Jednou z nich je aj združenie Teach for America, ktoré tieto kocky daruje školákom po celých Spojených štátoch. Niektoré z nich skončia aj v kluboch pre žiakov s názvom Boys & Girls Clubs of Boston a využívajú sa na rôzne mimoškolské aktivity a na výchovné programy.

Lego, stavebnica, ekológia

Vypočuli žiadosti zákazníkov

Spoločnosť vyšla v ústrety tisíckam svojich zákazníkov. Mnohých trápilo práve to, čo majú robiť s nepotrebnými stavebnicami, keď ich nechcú vyhodiť do odpadkového koša. Vďaka tejto iniciatíve bude LEGO oveľa viac chrániť životné prostredie a zabráni sa aj znečisťovaniu prírody „Vieme, že ľudia svoje LEGO postavičky nevyhadzujú. Väčšina z nich ich odloží pre svoje deti alebo pre vnúčatá. Veľa otázok bolo smerovaných aj na to, ako sa môžu bezpečne zbaviť starej stavebnice, alebo či ju môžu niekomu darovať,‟ povedal viceprezident spoločnosti LEGO Tim Brooks pre oficiálnu stránku výrobcu známych stavebníc. Recyklované legové kocky, ktoré skončia prostredníctvom nadácií pri deťoch z nepriaznivých sociálnych pomerov, im vždy urobia obrovskú radosť. Za normálnych okolností by si malí školáci totiž takéto stavebnice nemohli dovoliť. Tim Brooks so svojím tímom pracoval na novom ekologickom programe tri roky. Ak bude tento projekt v Amerike úspešný, firma plánuje uplatniť túto metódu aj v iných krajinách.

Ekológia je na prvom mieste

Vyzbierané kocky LEGA sa čistia špeciálnou technikou v spoločnosti Give Back Box, v štáte Alabame. Napriek tomu, že už predtým sa používali, vyzerajú na nerozoznanie od pôvodných stavebníc. Firma si dáva záležať na tom, aby hračky, ktoré idú k deťom, vyzerali ako nové. „Keď sa pozriete na svet, nevidíte nedostatok zdrojov, ale problém je väčšinou s ich presunom. Nemáme nedostatok jedla, ale máme problém s jeho úspešným prerozdelením. To isté platí aj pre hračky. Preto hľadáme spôsoby, ako zobrať hračky od detí, ktoré ich nepotrebujú, a dať ich deťom, ktoré ich potrebujú a budú sa z nich opäť tešiť,“ povedala majiteľka spoločnosti Give Back Box, Monika Wiela, pre oficiálnu stránku svojej spoločnosti givebackbox.com.

Lego, stavebnice, ekológia

Spoločnosť LEGO okrem toho oznámila aj to, že hľadá stále nové a vhodné materiály, z ktorých bude v budúcnosti vyrábať svoje obľúbené kocky a miniatúrne hračky. Stromy v stavebniciach LEGO sa napríklad po novom už nevyrábajú z plastu, ale z cukrovej trstiny. LEGO nie je jedinou veľkou spoločnosťou, ktorú trápi, ako končia ich plastové výrobky. Ich konkurenčná americká spoločnosť Hasbro oznámila, že celosvetovo obľúbenú hru Monopoly a hračku Mr. Potato Head od roku 2022 začne vyrábať úplne bez plastov.



Zdroje : foto - Depositphotos, Lego
Publikované : 06.4.2020    Autor: Ing. Kamil Gaučár
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk