facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Každý rok skončí v oceáne 9 miliónov ton plastov



Svetová populácia má obrovský problém s plastovým odpadom. Vyrábame ho tak veľa, že ho vôbec nestíhame recyklovať, a preto milióny ton odpadkov končia každý rok v oceánoch.


Podľa odborníkov zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) sa plasty našli v žalúdku u viac ako 240 rôznych druhov živočíchov. Oceánografovia odhadujú, že množstvo odpadu plávajúceho v moriach môže v najbližších rokoch stúpnuť až na 250 miliónov ton. Podľa organizácie Ocean Conservancy, ktorá sa už tri desiatky rokov zaoberá čistením pláží, sa na celom svete vyprodukuje každý rok až 2,5 miliardy ton pevného odpadu. Odborníci odhadujú, že z toho množstva tvorí takmer 300 miliónov ton plastový odpad a približne 100 miliónov ton plastov skončí na pobrežiach.

Problémom však je, že z tohto počtu až 9 miliónov ton plastového odpadu skončí každý rok priamo v oceánoch. „Je to také obrovské množstvo, ako keby sme do oceánu vyhodili každú minútu približne 1,4 milióna pollitrových plastových fliaš,“ vysvetľuje Andrea Hajduchova zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) na Slovensku. Environmentalisti upozorňujú na to, že plastového odpadu sa ľudstvo zbavuje len veľmi ťažko. Pri spálení každej tony plastov v spaľovni sa do ovzdušia uvoľní až 2,7 tony oxidu uhličitého. Práve preto WWF spustil globálnu petíciu za Koniec plastov v prírode, s názvom No Plastics in Nature. „Organizácia v kampani vyzýva vlády, aby prijali medzinárodnú dohodu o zastavení znečisťovania morí a oceánov plastovým odpadom. Dôležité je, aby zodpovednosť prevzali všetci, ktorí plastový odpad vytvárajú. Od výrobcov, cez spotrebiteľov, až po politikov. Cena plastov musí odrážať aj ich dopady na životné prostredie a zdravie,“ zdôraznila riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Množstvo odpadu stúpne

Vedci už dlhodobo upozorňujú, že bezohľadná ľudská činnosť má veľmi negatívny vplyv na morský ekosystém našej planéty. S ďalším rozvojom svetovej ekonomiky navyše hrozí, že v najbližších desiatich rokoch sa počet plastov plávajúcich v mori zdvojnásobí. Podľa prepočtov spoločnosti Ocean Conservancy môže v budúcnosti v mori skončiť až 250 miliónov ton plastového odpadu. „Náš prístup sa musí zmeniť. Už dávno sme mali začať brať tento problém vážne. Príliš dlho sme sa iba nečinne prizerali a situácia sa len zhoršila,“ reagoval začiatkom roka pre portál weforum.org bývalý líder OSN pre životné prostredie Erik Solheim.

Jediným riešením je podľa odborníkov neustála recyklácia plastov a edukácia verejnosti o tom, čo plasty v moriach spôsobujú. Preto nestačí, aby sa do recyklačného reťazca zapojilo len niekoľko krajín alebo veľkých spoločností, ale situácia je taká vážna, že si vyžaduje koordinovanú globálnu spoluprácu. „Čas je naozaj neúprosný. Musíme sa tomuto problému postaviť čelom, pokiaľ ešte máme možnosť,“ reagoval hlavný vedec v Ocean Conservancy George Leonard.



Zdroje : foto - depositphotos
Publikované : 01.7.2019    Autor: Martin Benka
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk