Na Slovensku sa každý rok predá množstvo plastových fliaš a plechoviek a mnohé z nich skončia pohodené v prírode. Vyriešiť to má zákon o zálohovaní, ktorý už schválila vláda.
Kým niektorí obchodníci a spracovatelia odpadu so zákonom nesúhlasia, bežným spotrebiteľom vôbec neprekáža. Dokonca sú ochotní nosiť kvôli vratnej zálohe fľaše naspäť do obchodov. V plastových fľašiach a v plechovkách sa predávajú nápoje určené na bežnú konzumáciu. Zabalené sú v nich napríklad malinovky, minerálne vody, sirupy, džúsy, pivá alebo energetické nápoje. Podľa zverejnených údajov ministerstva životného prostredia sa na slovenský trh každoročne uvedie až jedna miliarda PET fliaš. „Z toho 400 miliónov fliaš putuje na skládky alebo sú pohodené v prírode a v riekach. Vďaka zálohovaniu dosiahneme to, že asi 95 percent nápojových obalov skončí v recyklačných zariadeniach,“ informoval minister životného prostredia László Sólymos. Zákon počíta s výškou zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku.
Obchodníkom stúpnu náklady
Nie všetky obchody musia povinne zaviesť zálohovanie fliaš a plechoviek. Zákon to nariaďuje len obchodom, ktorých rozloha je väčšia ako 300 metrov štvorcových. Predajcovia sa obávajú, že im kvôli výstavbe skladových priestorov a zabezpečeniu logistiky zálohovaných fliaš a plechoviek stúpnu náklady. Spracovateľom odpadu sa zase nepozdáva, že zo súčasného systému triedeného odpadu vypadne najhodnotnejšia komodita. Sú to práve PET fľaše, ktoré sa predávajú v priemere za 250 eur za jednu tonu. „Za príklad sa nám dávajú krajiny ako Nórsko, Švédsko a Nemecko, ale tieto štáty ťažko recyklovateľný odpad spaľujú. Lenže Slovensko nemá vybudovaný taký sofistikovaný systém spaľovní,“ namietajú podnikatelia, ktorých Green Magazine na túto tému oslovil. Podľa nich sa môže stať, že zavedenie zálohovacieho systému spôsobí to, že zhodnocovanie odpadu už nebude rentabilné.
Obyvatelia zálohovanie schvaľujú
Bežní Slováci však novinku z dielne ministerstva životného prostredia, ktorá bude povinná od januára 2022, vítajú. Až jednu tretinu opýtaných by záloha 10 centov motivovala, aby plastovú fľašu odniesli naspäť do obchodu. Cena 20 centov za fľašu by presvedčila aj ďalších 18 percent Slovákov, aby išli fľašu do obchodu vrátiť. Len 7 percent ľudí uviedlo, že žiadna finančná záloha ich nedonúti, aby plastové fľaše vracali do obchodu. „Z výskumného hľadiska treba povedať, že ochota vracať zálohované PET fľaše do obchodov môže byť oproti reálnemu stavu mierne nadhodnotená. Slovenská populácia je však zálohovaniu PET fliaš naklonená,“ informovala prieskumná agentúra IPSOS.