facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Kábel NordLink spojil Nemecko s Nórskom



Dve krajiny, ktoré sú od seba vzdialené takmer 15 hodín cesty autom a trajektom, sa pred niekoľkými rokmi rozhodli, že začnú spolupracovať v oblasti energetiky.


Vďaka tomu sú Nemecko a Nórsko od konca mája tohto roku prepojené novým podmorským káblom. Jeho meno je NordLink a spája energetické siete obidvoch štátov. Projekt v hodnote dvoch miliárd eur je označovaný za kľúčový krok v európskych snahách oboch krajín pri prechode od fosílnych palív k obnoviteľnej energii. Výstavba, výkopové práce a záťažové testy trvali spolu 6 rokov. 

Obrovský podmorský kábel má začiatok v severonemeckej spolkovej krajine Šlezvicko- Holštajnsko a pokračuje popod Severné more až do Tonstadu v južnom Nórsku. Obe krajiny prostredníctvom tohto prepojenia sietí dokážu stabilizovať dodávky energií z obnoviteľných zdrojov. Severné more je pri nemeckých hraniciach posiate veľkým veternými farmami a pevnina zase solárnymi panelmi. V prípade nedostatku výrobnej energie z týchto zdrojov môžu byť podľa potreby doplnené energiou z nórskych vodných elektrární.

Nord link, kábel

Výhoda spočíva v tom, že celý proces funguje aj opačne. V zimných a suchších mesiacoch, keď vodné elektrárne z Nórska neprodukujú dostatok energie, môžu v prípade potreby dostať energetickú injekciu z nemeckých kapacít. Takto dodaná energia sa bude uskladňovať v rozsiahlych rezervoároch tamojších hydroelektrární. „Z projektu NordLinku bude mať veľký úžitok nielen Nemecko, ale tiež Nórsko. Prispeje k efektívnemu využitiu energetických zdrojov a je to základný kameň investícií do výroby energie z obnoviteľných zdrojov,“ skonštatovala počas virtuálneho ceremoniálu nórska premiérka Erna Solbergová.

Plánujú sa aj ďalšie investície

Nemecké mesto Nortorf je domovom jednej z dvoch káblových prevádzacích staníc, kde sa energia transformuje z jednosmerného prúdu (DC) na striedavý prúd (AC), alebo naopak, v závislosti od požiadaviek trhu. Ďalšia prevádzacia stanica sa nachádza v nórskom meste Tonstade a je prepojená podmorským káblom cez vysokonapäťové elektrické vedenie. Kábel NordLink má kapacitu 1 400 MW a je schopný poskytnúť klimaticky neutrálnu energiu pre približne 3,6 milióna domácností. Podľa analytikov to predstavuje ekvivalent 466 veterných turbín s výkonom 3 MW. Stavebné časti projektu NordLink dokončili po šiestich rokoch v decembri 2020, takmer pol roka systém testovali a vystavovali ho rôznym záťažovým skúškam.

Nord link, kábel

Podmorský kábel vlastní z jednej polovice nórska štátna firma Statnett SF a druhú polovicu si rozdelili nemecký TenneT TSO a štátom kontrolovaná banka KfW. „Vďaka tomuto prepojeniu stanovujeme míľnik pre moderné dodávky energie v Európe. Severné a južné Nemecko musí byť lepšie prepojené prostredníctvom efektívnych systémov na prenos energie, a až potom môžeme naplno využiť potenciál, ktorý NordLink ponúka,“ povedala počas online ceremoniálu nemecká kancelárka Angela Merkelová. Nemecká vláda nedávno oznámila, že plánuje zredukovať emisie skleníkových plynov na nulu už do roku 2045. Na naplnenie energetických potrieb viac ako 83 miliónov obyvateľov a priemyslu krajiny bude potrebná masívna výstavba a rozširovanie existujúcich veterných a solárnych elektrární.

 

Energeticky prepojená Európa

NordLink nie je zďaleka prvým takýmto projektom, pretože v Severnom mori už existuje niekoľko vysokonapäťových jednosmerných prenosových vedení. Jedným z nich je Norned, ktorý spája energetické siete Nórska a Holandska, a jeho dĺžka je 580 kilometrov. Ďalší prepája Holandsko so Spojeným kráľovstvom a vedie medzi stavebným projektom Maasvlakte pri Rotterdame a ostrovom Grain v Kente. Projekt bol uvedený do prevádzky v roku 2011, iba tri roky po kábli Norned. Od septembra 2019 si Dánsko a Holandsko tiež vymieňajú elektrinu prostredníctvom takzvaného COBRAcable, ktorý má dĺžku 325 kilometrov.



Zdroje : foto: archív NordLink
Publikované : 28.7.2021    Autor: Ing. Kamil Gaučár
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk