Stovky miliónov ľudí v rôznych kútoch sveta hladujú a žijú doslova na hranici chudoby. Napriek tomu sa podľa odhadov Svetového ekonomického fóra každý rok na svete vyprodukuje až 1,3 miliardy ton potravinového odpadu.
Jednoznačným lídrom v jeho recyklácii je Južná Kórea, ktorá zhodnotí takmer všetok odpad tohto druhu, ktorý v 52- miliónovej krajine vznikne. Jedlo je otázkou prežitia a pre jeho nedostatok sú desiatky miliónov ľudí odkázané na potravinovú pomoc. Aj napriek tomu končí neúmerne množstvo ovocia, zeleniny a hotových pokrmov na smetisku. Nadmerným plytvaním potravín sa intenzívne zaoberá Organizácia pre výživu a potravinárstvo, ktorá je špecializovanou agentúrou OSN. Navrhované opatrenia sa nedarí aplikovať na globálnej úrovni a aj preto sa jedlom plytvá na všetkých úrovniach reťazca. Potraviny sa vyhadzujú z domácností, z reštaurácií a zo supermarketov. Podľa údajov Svetového ekonomického fóra, ktoré zverejnilo informáciu na svojej oficiálnej stránke, sa každoročne na celom svete vyprodukuje až 1,3 miliardy ton potravinového odpadu.
Skládkovanie zakazuje zákon
Inšpiráciou v boji proti plytvaniu potravinami by mohla byť Južná Kórea, ktorá už pred niekoľkými rokmi proti tomuto trendu rázne zakročila. Výsledkom toho je, že v krajine, kde žije takmer 52 miliónov ľudí, sa recykluje až 95 percent všetkého odpadu z potravín. „Už v roku 2005 sa zakázalo skládkovanie potravín a v roku 2013 zaviedla vláda povinnú recykláciu potravinového odpadu pomocou špeciálnych biologicky odbúrateľných vriec,“ opísal situáciu v krajine pre webový portál weform.org novinár a pracovník Svetového ekonomického fóra Douglas Broom.
Štvorčlenná rodina podľa neho zaplatí mesačne v priemere päť eur za špeciálne vrecia, ktoré obyvatelia využívajú pri domácom kompostovaní. Takto získané hnojivo potom slúži ako zdroj živín na lokálnych farmách, na ktorých sa pestuje ovocie, zelenina a huby. Keďže vláda pokryje záujemcom 80 percent vstupných nákladov, počet fariem za posledné roky narástol až šesťnásobne. Ľudia ich stavajú na strechách škôl, medzi bytovkami a dokonca aj v pivniciach.
Pomáhajú moderné technológie
Veľkú zásluhu na znížení množstva potravinového odpadu v celej Južnej Kórei majú aj zavedené inovácie. V hlavnom meste, v Soule, sa nachádza viac ako 6-tisíc špeciálnych kontajnerov určených na recykláciu, ktoré sú vybavené váhami a snímačmi. Po uložení potravinového odpadu do špeciálneho boxu a po naskenovaní občianskeho preukazu sa užívateľom zobrazí suma, ktorú majú zaplatiť za vývoz odpadu. Podľa predstaviteľov mesta toto opatrenie za šesť rokov pomohlo znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu o 47- tisíc ton. „Vďaka rôznym efektívnym opatreniam vlády sa dosiahlo, že množstvo recyklovaného potravinového odpadu v krajine stúplo z dvoch percent v roku 1995 až na dnešných 95 percent,“ uzavrel Douglas Broom zo Svetového ekonomického fóra.