Jedna z najväčších svetových spoločností na ťažbu uhlia plánuje viac využívať slnečnú energiu a naďalej zatvárať menšie bane. Coal India Limited (CIL) chce investovať do projektu solárnej energie s výkonom 3 000 MW v spoločnom podniku so štátnou firmou NLC India.
Firma sa bude volať Solar a v najbližších rokoch plánuje súťažiť v indických solárnych aukciách a vyhrávať projekty ponúkaním najnižších cien čistej energie. Pre spoločnosť, ktorá vyrába väčšinu indického uhlia, to znamená zásadný posun. „Uhlie v nasledujúcich dvoch alebo troch desaťročiach pôjde do úzadia. Chceme, aby sa zo spoločnosti Solar stal hlavný poskytovateľ energie v nasledujúcich rokoch,“ uviedol predseda CIL Pramod Agarwal v rozhovore pre agentúru Reuters. Solárny projekt spoločnosti s NLC India bude mať hodnotu približne 1,40 miliardy eur. Pričom CIL by mala do roku 2024 preinvestovať zhruba polovicu tejto sumy. Z rozhovoru vyplýva, že do marca 2020 spoločnosť zatvorila celkovo 82 baní a znížila počet zamestnancov o 18 600.
Predseda spoločnosti Agarwal vyhlásil, že v najbližších rokoch možno očakávať ďalšie znižovanie počtu pracovných síl, pričom úspory sa budú investovať práve do výroby solárnych panelov. India v súčasnosti ročne spotrebuje asi jednu miliardu ton uhlia. Vo svetovom rebríčku spotreby tejto komodity jej patrí druhé miesto. Na prvom mieste sa už dlhodobo umiestňuje Čína. Napriek tomu indická vláda dúfa, že v jednej z najľudnatejších krajín sveta dôjde v nadchádzajúcich rokoch k výraznému posunu v energetickom mixe, ktorý jej pomôže splniť stanovené klimatické ciele. Krajina je signatárom Parížskej dohody o zmene podnebia a zaviazala sa, že do roku 2030 zníži svoje emisie oproti úrovniam z roku 2005 až o 35 %. Televízia BBC upozornila na to, že minulý rok prvýkrát za uplynulé desaťročia poklesli emisie v Indii. Čiastočne to bolo spôsobené útlmom priemyslu kvôli pandémii koronavírusu, ale tiež nižším dopytom po uhlí. Predstavitelia indickej vlády predpokladajú, že do budúceho roka bude krajina schopná zabezpečiť kapacitu obnoviteľnej energie na úrovni 175 GW, pričom cieľom je do konca desaťročia dosiahnuť 450 GW.