Zvládnuť cestu z Paríža do Amsterdamu bez použitia lietadla za menej ako hodinu a pol. Práve to je vízia spoločnosti Hyperloop Hardt, ktorej cieľom je už o necelých dvadsať rokov prepravovať ľudí po Európe v moderných kapsulách.
Tie by sa pohybovali rýchlosťou okolo tisíc kilometrov za hodinu v špeciálnych potrubiach. Trasa, ktorá autom trvá viac ako 5 hodín, by sa vďaka využitiu najmodernejších technológií v oblasti dopravy mohla skrátiť na neuveriteľných 90 minút. Holandský startup s názvom Hyperloop Hardt skúma možnosti, ako vybudovať priame spojenie medzi európskymi metropolami Paríž a Amsterdam. V prípade úspešnosti celého projektu plánuje neskôr pridať pravidelné linky do Bruselu a do Frankfurtu. Spolu by sa tak mala vytvoriť sieť piatich špeciálnych potrubí. V nich sa budú kapsuly vyrobené z hliníka a z uhlíkových vláken pohybovať vďaka elektrickej energii.
„Hyperloop Hardt bude jedným z najrýchlejších prostriedkov verejnej dopravy. Nebude produkovať žiadne emisie CO2 a v prepočte na jedného pasažiera spotrebuje menej energie ako vlak alebo lietadlo. Okrem toho bude poháňaný len obnoviteľnou elektrinou,“ uvádza sa na webovej stránke startupu hardt.global. Kapsuly slúžiace na presun nad magnetickou dráhou by mali výzorom pripomínať japonské vlaky Šinkansen, ale investori sľubujú, že budú modernejšie a pohodlnejšie. Systém Hyperloop úspešne otestovali pred troma rokmi v americkom štáte Nevada. Odvtedy sa objavilo niekoľko projektov, ktoré hovorili o možnosti prepojenia európskych metropol práve týmto systémom udržateľnej dopravy. Žiadny z nich sa doteraz nezrealizoval, ani ten, ktorý mal spojiť Viedeň, Bratislavu a Budapešť.
Klesne počet letov aj emisií
Modernému spôsobu dopravy v Holandsku nahráva aj najnovšie zverejnená štúdia. Analýza, ktorú si dalo vypracovať letisko Amsterdam – Schiphol, odhaduje, že do roku 2050 by počet pasažierov mohol klesnúť až o 12,5 milióna. Investori totiž predpokladajú, že ľudia by namiesto leteckej dopravy uprednostnili cestovanie pomocou technológie od firmy Hyperloop Hardt. „Považujeme za dôležité podieľať sa na každom sľubnom vývoji v oblasti mobility, aby sme v budúcnosti mohli uspokojiť dopyt po trvalo udržateľnej doprave,“ reagoval Hassan Charaf zo spoločnosti Royal Schiphol Group, ktorá prevádzkuje medzinárodné letisko Amsterdam – Schiphol, v rozhovore na stránke hardt.global.
Autorom myšlienky prepravy ľudí v kapsulách obrovskou rýchlosťou je americký vizionár Elon Musk. Od prvotného zverejnenia nápadu sa viacero startupov snaží zdokonaliť jeho pôvodnú myšlienku. Ako najpravdepodobnejšia sa zdá byť technológia, ktorá bude využívať magnetickú levitáciu, tá by umožňovala dosiahnuť kapsulám rýchlosť okolo tisíc kilometrov za hodinu. Holandský startup počíta s tým, že na pohon sa bude využívať len elektrická energia získaná zo slnka cez solárne kolektory. Práve nimi má byť pokrytá tá časť potrubia, ktorá by viedla nad zemou. V niektorých úsekoch trate sa počíta s tým, že trať bude viesť pod povrchom. Hyperloop Hardt chce rovnako využívať zostatkovú energiu, ktorá bude vznikať pri brzdení. Táto doprava má byť ekologickým variantom najmä k leteckej preprave na kratšie vzdialenosti. Holanďania svojmu projektu veria a sú presvedčení o tom, že môže byť úspešný. „Ľudia sú dnes ochotní cestovať za prácou vyše hodiny. S použitím tejto technológie by dokázali prekonať veľmi veľké vzdialenosti. Plánujeme rokovať s rôznymi inštitúciami, aby sme čo najviac pokročili vo výskume,“ povedal pre The Guardian Jeroen Olthof, zástupca provincie North Holand pre mobilitu.