Zástupcovia Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu (IRENA) sú presvedčení o tom, že zmena v energetickom sektore je viac ako potrebná
Podľa odborníkov dokáže efektívne využívanie energie z obnoviteľných zdrojov zásadným spôsobom znížiť produkované emisie CO₂. To môže mať pozitívny vplyv aj na spomalenie globálneho otepľovania. Zverejnené prognózy ukazujú, ako by sa mal svet zachovať, keď chceme dosiahnuť tento spoločný cieľ.
Energia z obnoviteľných zdrojov
Svetový systém získavania elektriny sa podľa agentúry IRENA rapídne mení a obnoviteľné zdroje sú dominantné. Ku koncu roku 2018 predstavovala kapacita energie z obnoviteľných zdrojov 2 352 gigawatt (GW), pričom len v Ázii došlo k nárastu kapacity o 61 percent. Zelenou cestou sa vydali aj niektoré z najsilnejších svetových ekonomík. V Nemecku narástla kapacita energie z obnoviteľných zdrojov o 40 percent, v Španielsku o 38 percent a vo Veľkej Británii o 33 percent. Zlepšenie podľa publikovanej štúdie agentúry IRENA nastáva aj v oblasti elektromobility. V priemysle však energetická efektívnosť nedosahuje očakávané výsledky, a tak hrozí, že v roku 2050 bude na planéte Zem o 2,6 stupňa Celzia teplejšie, ako je dnes. Ak chceme splniť naše klimatické ciele, musíme znížiť emisie o 70 percent v porovnaní s hodnotami, ktoré aktuálne produkujeme.
Elektrická budúcnosť
Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu (IRENA) tvrdí, že zvyšovanie získavania elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie je najlepšou cestou podpory transformácie. Do roku 2050 podiel elektrifikácie na celkovej spotrebe energie stúpne z 20 percent na 50 percent. Bioenergia začne zohrávať kľúčovú úlohu pri dekarbonizácii, aj v sektoroch, kde si to dnes nevieme predstaviť. Napríklad v leteckom priemysle alebo pri preprave nákladnými loďami.
Revolúcia v elektromobilite
Elektromobilita je na vzostupe. V roku 2018 sa celosvetovo predali dva milióny elektromobilov, čo je nárast o 58 percent. V čínskej metropole Shenzen vymenili 16-tisíc autobusov s bežnými motormi za elektrické. V roku 2050 bude podľa odhadov agentúry IRENA jazdiť na svetových cestách viac ako jedna miliarda elektrických áut, mnoho autobusov, motoriek a trojkoliek, ale aj kamiónov, ktoré bude poháňať elektrina.
Obnoviteľné zdroje energie sú cestou k dekarbonizácii
Viac ako 60 percent energie bude pochádzať zo slnka a z vetra. Nabíjanie elektrických vozidiel, teplo z elektrickej energie a vodíková technológia budú kľúčové pre celý systém. Podiel elektriny z obnoviteľných zdrojov a z technológií narastie z dnešných 25 percent do roku 2050 až na 86 percent.