Masdar City je mesto ležiace neďaleko Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, ktoré neprodukuje svojím fungovaním žiaden oxid uhličitý. To, čo môže znieť ako sen pre ekológov, sa síce stáva skutočnosťou, no ani zďaleka to nie je dotiahnuté do dokonalosti.
Počas návštevy Emirátov sme sa rozhodli spraviť si výlet do Masdar City, do mesta, ktoré funguje bez vylučovania CO2. Z autobusovej stanice v Abú Zabí chodí pravidelne elektrobus do Masdar City. Na konečnej zastávke s nami vystúpilo mnoho ľudí, ktorí v meste pracujú. Po príchode sa nám prihovoril ochrankár a s úsmevom nám ukázal, čo treba navštíviť a kde, naopak, ísť nesmieme. Po krátkej prechádzke som sa cítila ako v meste duchov, keďže aj napriek faktu, že tam mnoho ľudí pracuje, okolo nás prešli len traja ľudia. O nejakom „ruchu“ mesta sa tu teda nedá vôbec hovoriť. Po krátkej prechádzke sme navštívili turistické centrum, ktoré ma nadchlo. Nachádzal sa tam model celého Masdar City už po dokončení, informácie o meste, citáty od odborníkov na zelenú energiu a jednoznačne najlepšou vecou bola možnosť povoziť sa na elektromobile.
Jedine elektromobil
Utópiou bolo myslieť si, že toto autíčko, ktoré vyzerá ako z budúcnosti, budeme môcť ovládať, alebo si vybrať destináciu. Jedinou úlohou bolo stlačiť tlačidlo a ono nás odviezlo na druhú stanicu týchto elektromobilov. Aj napriek tomu, že mesto je malé, bolo príjemné mať dopravný prostriedok, ktorý dokáže presunúť ľudí z jednej časti mesta na druhú. Veľmi príjemným faktom bolo, že budovy sú veľmi blízko seba a vytvárajú tieň. Po celom areáli mesta sa nachádzajú budovy Masdarského inštitútu, sídlo spoločnosti IRENA (Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu) rovnako, ako aj obchody s potravinami, lekáreň, miestnosť na modlenie, toalety, dokonca aj verejný bazén. Prekvapením bolo, že aj napriek ľuďom, ktorí v Masdare pracujú, boli obchody zatvorené a naobedovať sa dalo v jedinej kaviarni, čo vo mne opäť vzbudilo pocit samoty.
Dokonalá architektúra
Veľkým pozitívom Masdaru je architektúra. Moderné budovy s prvkami tradičnej arabskej architektúry spolu príjemne vynikajú a mesto vyzerá naozaj ako z budúcnosti. Veľa zelene uprostred púšte tvorí dobrý dojem. Čistota sa dodržiava naozaj prísne a všade sa nachádzajú recyklačné kontajnery. Keď prídete na koniec mesta, môžete vidieť, ako sa rozrastá, ale zarazilo ma, že pri výstavbe nového bloku mesta sa o zelenej energii vôbec nedá hovoriť. Vozidlá používané na výstavbu majú od elektromobilov veľmi ďaleko a celá stavba skôr pripomína stavenisko v krajine tretieho sveta, nie v „meste budúcnosti”. Masdar City je jednoznačne architektonickým i ekologickým skvostom, no zatiaľ tam nie je čo robiť, okrem prechádzok či návštevy jednej kaviarne. Aj napriek mnohým negatívam má toto mesto potenciál rozvíjať sa a v budúcnosti by sa naozaj mohlo stať najekologickejším miestom planéty.