facebookinstagramgoogle
office@greenmagazine.sk
GreenMagazine.sk

Farebné panely fungujú bez slnka



Solárne panely sa s obľubou využívajú na výrobu obnoviteľnej energie zo slnka. Problém nastáva, keď pretrváva zamračené počasie a vtedy ich produktivita výrazne klesá.


Všetko by mohol zmeniť vynález filipínskeho študenta elektrotechnického inžinierstva Carveya Ehrena Maiguena. Ten uspel na prestížnej súťaži James Dyson Sustainability Award s novým typom farebných solárnych panelov, ktoré dokážu zachytávať neviditeľné ultrafialové žiarenie. Mladý Carvay študuje na Mapúa University v hlavnom meste Filipín, v Manile. Solárne panely, ktoré vymyslel, sú unikátne v tom, že dokážu využívať ultrafialové žiarenie. Vynálezca dúfa, že jeho farebné inovatívne panely by sa v budúcnosti mohli používať na výškových budovách a na fasádach stavieb po celom svete. Vďaka tomu, že nepotrebujú priame slnečné žiarenie, fungujú ako neustály zdroj energie. Koncept nazval AuREUS, čo predstavuje skratku slov Aurora Renewable Energy and UV Sequstration.

Tento systém využíva luminescenčné častice z vyhodeného ovocia a zeleniny, ktoré absorbuje UV svetlo a konvertuje ho na viditeľné svetlo. „Je to podobné, ako keď vdychujeme kyslík a vydychujeme oxid uhličitý. Zoberiete ultrafialové žiarenie a po nejakom čase začne vrhať viditeľné svetlo," vysvetlil Maigue v rozhovore pre časopis Fast Company. Súčasťou ceny James Dyson Sustainability Award, ktorú za svoj vynález získal, bola aj finančná hotovosť vo výške 29-tisíc eur, ktorá mu má pomôcť pri rozvíjaní budúcich nápadov.

solárne panely, študent

Dokáže zásobovať energiou celé budovy

Maiguenov prototyp s názvom AuREUS predstavuje panel s rozmermi 0,9 x 0,6 metra, ktorý má limetkovo- zelenú farbu. Študent si ho nainštaloval do okna svojho bytu, aby mohol sledovať jeho správanie počas jednotlivých fáz dňa. Nakoniec sa mu podarilo dokázať, že tento testovací panel je schopný nabiť za jeden deň dva mobilné telefóny. Žurnalista Chris Young z magazínu Interesting Engineering uviedol, že študent Maigue porotu presvedčil aj tvrdením, že ak by mali jeho panely väčšie rozmery, by boli schopné zásobovať vysoké budovy vlastnou elektrinou. Študent poukázal na to, že prírodná živica, ktorú pri vynáleze používa, sa môže aplikovať aj na oblečenie. To by konštruktérom dovoľovalo využiť jeho panely v mnohých inovatívnych dizajnoch. „Mali by sme sa snažiť obnoviteľnú energiu viac priblížiť ľuďom. Dodá im to pocit dostupnosti a uvidia, že nemusia vlastniť obrovské budovy so solárnymi panelmi na strechách," povedal Carvey Ehren Maiguen pre americký mesačník Fast Company. Novinárom po zisku ceny uviedol, že svoj vynález plánuje inštalovať na budove malej kliniky na ostrove Jomalig, ktorá sa nachádza mimo filipínskej pevniny. Práve na tomto mieste majú ľudia neustále problémy s výpadkami elektriny kvôli silným búrkam. Mladý Filipínec verí, že jeho vynález by im mohol pomôcť uľahčiť život.



Zdroje : foto - archív James Dyson Foundation
Publikované : 24.5.2021    Autor: Vladimír Slivka
© 2016 Všetky práva vyhradené GreenMagazine.sk