Udržateľná architektúra, ktorá je ohľaduplná k životnému prostrediu, prešla za posledné desaťročia zaujímavým vývojom. Svedčia o tom niektoré developerské projekty, ktoré doslova posúvajú hranice možného.
Architektúra, ktorá je v súlade s prírodou, je čoraz populárnejšia a kvôli rastúcemu trendu sa buduje mnoho mestských záhrad, vertikálnych fariem, ekologických kancelárií či mestských drevostavieb. Unikátnou stavbou v tomto segmente je veža Earth Tower v kanadskom meste Vancouver, ktorá ašpiruje na titul najvyššej drevenej budovy na svete. Earth Tower, ktorá má byť dokončená ešte tento rok, je jedným z najpôsobivejších príkladov udržateľnej architektúry. Podľa architektonického štúdia Perkins & Will, ktoré stavbu navrhlo, sa im podarilo spôsobiť doslova revolúciu v developerskom priemysle. Cieľom netradičnej budovy je posunúť vnímanie mestských budov od samého základu. So svojimi 40 podlažiami a celkovou výškou 120 metrov sa projekt so zmiešaným využitím stane po dokončení najvyššou hybridnou drevenou vežou na svete. Výstavbu zabezpečuje firma StructureCraft, ktorá pre záujemcov otvorila špeciálne centrum. V ňom im prezentuje technológie, ktoré bude budova využívať.
Stavba nebude generovať žiadne emisie
Okrem bytov sa v komplexe počíta s kancelárskymi priestormi a maloobchodnými prevádzkami. Vďaka použitým materiálom sa dramaticky znížili celkové emisie skleníkových plynov. Je známe, že stavebný sektor produkuje takmer 40 % ročných globálnych emisií CO2, preto sú inovácie v tejto oblasti takmer nevyhnutné. Lenže pri výstavbe tohto komplexu sa nepoužil betón, ale prírodný materiál – drevo. Obdivuhodné je, že staviteľom sa podarilo dosiahnuť to, že stavba nebude generovať žiadne emisie skleníkových plynov. Konštruktéri sú presvedčení o tom, že tento drevený komplex podporí miestnu komunitu. „Veža sa bude týčiť v tvare U a obklopí ju vstupné nádvorie s rastlinami, stromami a posedením. Dokopy tu bude 200 apartmánov a asi 20 % budovy budú tvoriť kancelárie a maloobchodné prevádzky,“ uviedol Peter Busby z firmy Perkins & Will na oficiálnej webovej stránke.
Cieľom budovy nie je len prezentovať nové možnosti dreva ako stavebného materiálu, ale ukázať cestu, ktorou by sa stavebníctvo v budúcnosti mohlo uberať. Podľa Ekonomickej univerzity vo Vancouvri by práve realizácia výškových drevených budov v tomto meste mohla v budúcnosti vytvoriť až 1 700 nových pracovných miest. Odborníci odhadujú, že v tomto segmente by mohlo dôjsť k nárastu obratu do roku 2032 až na 2,93 miliardy eur. Stavba Earth Tower nie je totiž jedinou svojho druhu, ktorá sa v kanadskom meste Vancouver buduje. Vo výstavbe je tiež 71- metrový komplex s názvom Terrace House od japonských architektov Shigeru Bans.